SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

Căpitanul României, Cristian Chirică, a vorbit despre primele două meciuri de la Cupa Mondială: „Suntem bucuroși că suntem la această competiție”

Cristian Chirică în partida cu Africa de Sud FOTO Imago Images

Articol de - Publicat luni, 18 septembrie 2023 20:28 / Actualizat luni, 18 septembrie 2023 20:52

Stejarii” au suferit două înfrângeri dureroase la Cupa Mondială în fața unor echipe de top. E foarte important pentru noi să jucăm împotriva celor mai bune echipe din lume”, a spus Cristian Chirică.

România a pierdut categoric ambele meciuri disputate până acum de la Cupa Mondială, 82-8 cu Irlanda și 76-0 cu Africa de Sud. Adversarele „stejarilor" sunt două dintre cele mai bune echipe la nivel planetar. Liderul clasamentului mondial și campioana en titre a competiției. „Am avut primele 25 de minute ale partidei cu Irlanda și ultimele 20 de minute ale celei cu Africa de Sud, putem să desprindem câteva idei pozitive din aceste minute. Mai aveam multe de învățat", a spus Eugen Apjok, antrenorul României.

Mai sunt două partide de disputat

Căpitanul Cristian Chirică a rămas optimist și după cele două înfrângeri dratice. „E foarte important pentru noi să jucăm împotriva celor mai bune echipe din lume pentru că suntem o formație tânără care are nevoie de experiență la acest nivel", a subliniat el.

Chirică a continuat: „E foarte dificil să evoluezi împotriva unei echipe precum Africa de Sud pentru că jucătorii ei sunt foarte tari și foarte fizici, dar suntem bucuroși că suntem la această competiție, unde încercăm să dăm tot ce avem noi mai bun".

„Stejarii" mai au de disputat două partide la Cupa Mondială din Franța în Grupa B, cu Scoția pe 30 septembrie și cu Tonga pe 8 octombrie.

6 victoriiare România în istoria participărilor sale la Cupa Mondială între 1987 și 2023, singura ediție ratată fiind cea din 2019

Furtuna sud-africană s-a năpustit asupra României la Cupa Mondială de rugby » A treia cea mai drastică înfrângere din istoria participărilor „tricolore”

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”