SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Andreea Mitu și Raluca Olaru, implicate într-un meci cu o desfășurare incredibilă, la Australian Open

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 februarie 2021 08:16 / Actualizat sambata, 13 februarie 2021 12:11

Andreea Mitu (29 de ani, 93 WTA la dublu) și Raluca Olaru (31 de ani, 45 WTA la dublu), singurele românce rămase în proba de dublu de la Australian Open, au părăsit turneul după ce au fost învinse de perechea Lyudmyla Kichenok/Jelena Ostapenko, scor 1-6, 6-1, 1-6, în turul doi al competiției de la Melbourne.

Mitu și Olaru, care în turul I au trecut de perechea Patricia Țig/Monica Niculescu, au început slab meciul, iar în primul set și-au cedat de două ori serviciul, la scorul de 3-1 și 4-1. Momentul decisiv al setului a avut loc la 1-1, când cele două românce au ratat șansa de a trece la conducere, pierzând două șanse de break.

În schimb, setul doi a fost la discreția româncelor. Andreea și Raluca au jucat excelent și au ajuns rapid la 5-0, scor la care au cedat primul game din meci. La 5-1, cele două și-au câștigat serviciul și au trimis meciul în decisiv.

Cele două reprezentate ale României nu a putut ține pasul cu Kichenok și Ostapenko în setul trei. Au câștigat doar un game, pierzând setul cu 1-6, și au fost eliminate.

Andreea Mitu și Raluca Olaru vor primi 10 puncte WTA în clasamentul de dublu și un cec în valoare de 23.000 de dolari australieni.

VIDEO Sever Dron: „Simona Halep are tot ce-i trebuie ca să câștige Australian Open”

Citește mai multe știri de la Australian Open:

S-a stabilit programul zilei #7 de la Australian Open! Când se joacă meciul dintre Simona Halep și Iga Swiatek

Se retrage Novak Djokovic de la Australian Open? Declarații alarmante ale sârbului: „Nu cred că voi reuși să mă recuperez”

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”