SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Naomi Osaka a fost eliminată în două seturi, la Australian Open

Naomi Osaka, eliminată în turul 1 la Australian Open // FOTO: Imago

Articol de - Publicat luni, 15 ianuarie 2024 15:32 / Actualizat luni, 15 ianuarie 2024 15:49

Naomi Osaka (26 de ani, 831 WTA) a fost învinsă în turul 1 de la Australian Open 2024 de Caroline Garcia (30 de ani, 19 WTA), scor 4-6, 6-7(2).

Japoneza a revenit pe teren la începutul acestui an, după aproape un an și jumătate de pauză. Ea nu mai jucate din septembrie 2022 până să participe la turneului de la Brisbane, unde a pierdut în turul 2.

Stefanos Tsitsipas, lovitura zilei la Australian Open » A câștigat punctul deși mingea era în jumătatea adversarului
AUSTRALIAN OPEN

Naomi Osaka, eliminată în turul 1 la Australian Open

Sportiva din Japonia a avut parte de un adversar tare la revenirea la un turneu de Grand Slam. Adversară i-a fost experimentata Caroline Garcia, care a jucat excelent, câștigând după o oră și 28 de minute, deși era cotată cu a doua șansă.

Primul set a început echilibrat. Fiecare jucătoare a câștigat primele două game-uri în care a servit, dar la 2-2, Garcia a accelerat și a făcut break-ul. S-a menținut în avantaj până la final și a luat setul cu 6-4.

Setul al doilea a fost și mai echilibrat. Niciuna dintre jucătoare nu a făcut break-ul, astfel că s-a mers cu serviciul până la 6-6. În tiebreak, Garcia a jucat mai bine. S-a distanțat rapid la 6-2, fructificând rapid prima șansă de a închide setul.

Ea va juca în turul doi la Australian Open 2024 cu poloneza Magdalena French (69 WTA, 26 de ani).

Osaka, fost lider WTA, a devenit mama în luna iunie și a trecut printr-o perioadă complicată. „Nu cred că oamenii știu cât de greu este de dus o sarcină, nimeni nu vorbește despre acest lucru. Te gândești că o să fie un drum frumos, dar e presărat cu greutăți", a spus ea pentru revista InStyle.

Cvadruplă campioană de Grand Slam, Osaka a mărturisit că nașterea i-a provocat cea mai mare durere din viața sa. Shai, fetița ei, s-a născut cu cordonul ombilical în jurul gâtului. La puține luni după ce a devenit mamă, Naomi s-a despărțit de Cordae, tatăl celei mici, dar spune că acum au reușit să-și echilibreze viața de părinți, chiar dacă sunt separați.

VIDEO Simona Halep trage tare la antrenamente, în Dubai

Citește mai multe știri din tenis:

Prima mare surpriză de la Australian Open! Campioana de la Wimbledon pleacă acasă din primul tur
Gest nesportiv făcut de Anastasia Potapova la Australian Open » Cum a reacționat adversara