SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO + FOTO „Cea mai norocoasă lovitură din toate timpurile” » Rublev a reușit punctul anului la 6-5 în decisivul cu Bublik + Wilander, șocat: „N-am văzut niciodată așa ceva”

Andrey Rublev (7 ATP) l-a învins pe Alexander Bublick (26 ATP), scor 7-5, 6-3, 6-7(6), 6-7(5), 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon 2023. +13   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 09 iulie 2023 19:19 / Actualizat duminica, 09 iulie 2023 19:33

Andrey Rublev (7 ATP, 25 de ani) l-a învins pe Alexander Bublik (26 ATP, 26 de ani), scor 7-5, 6-3, 6-7(6), 6-7(5), 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon 2023.

• În sferturile de finală, Rublev va da peste învingătorul meciului Novak Djokovic (2 ATP) - Hubert Hurkacz (18 ATP).

Rublev și Bublik au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale turneului. Cu stilul flamboaiant, mereu cu zâmbetul pe buze, gata pentru un serviciu din mână sau pentru o „scurtă”, kazahul a expediat 39 de ași și a fost la câteva mingi de cea mai importantă performanță a carierei.

Iubita fostului finalist de la Wimbledon, apariție fermecătoare în lojă, la meciul partenerului » Camerele TV n-au „slăbit-o” o clipă
WIMBLEDON

Tenis încântător în duelul Rublev - Bublik

Andrey a greșit mai puțin, și-a păstrat calmul deși a fost întors de la 0-2 și s-a calificat în „sferturi”. Punctul care i-a adus mingea de meci a fost unul antologic.

Bublik a trimis un backhand în lung de linie și a rămas pe loc. Nu s-a gândit nicio clipă cu rusul va plonja și va reuși ceva unic, un slice scurt din cădere.

„A fost cea mai norocoasă lovitură din toate timpurile. A fost doar noroc, nimic altceva. Nu cred că voi mai reuși asta vreodată. Am pierdut seturile 3 și 4, apoi mi-am zis că nu mai contează nimic. Trebuie doar să joc cât de bine pot. Știam că voi avea oportunități. Am reușit break-ul!”, a recunoscut Rublev imediat după meci.

Nu am văzut un punct mai tare în tenis în viața mea, nu am văzut un astfel de plojon. Nicio șansă să reușești asta! Nu pot să îmi dau seama cum a reușit, a fost totul atât de repede
- Mats Wilander

FOTO. Imagini spectaculoase din duelul Rublev - Bublik

+9 FOTO

La 16 ani, Mirra Andreeva s-a calificat în „optimile” Wimbledon 2023 » Anunțul amuzant făcut de arbitru în primul game
Wimbledon
Mama Soranei Cîrstea sare în apărarea sportivei: „Are dreptul să-și spună și să-și susțină opinia! Nu este o parvenită incultă”
REPLICĂ

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!