SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

REZUMAT VIDEO Daniil Medvedev, victorie după aproape două ore în fața lui Alexander Zverev » Rusul s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor

Daniil Medvedev.
Daniil Medvedev. Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 16 noiembrie 2023 08:24 / Actualizat joi, 16 noiembrie 2023 08:44

Rusul Daniil Medvedev (27 de ani, numărul 3 ATP) l-a învins pe germanul Alexander Zverev (26 de ani, numărul 8 ATP), scor 7-6, 6-4, și s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor, de la Torino. Meciul a durat 1 oră și 47 de minute.

După victoria obținută împotriva conaționalului Andrey Rublev (26 de ani, numărul 5 ATP), scor 6-4, 6-2, Daniil Medvedev l-a întâlnit miercuri seară pe germanul Alexander Zverev.

Carlos Alcaraz, prestație colosală în meciul cu Rublev de la Turneul Campionilor » Doar 2 erori neforțate și 100% procentaj la fileu
Turneul Campionilor

Rusul a înregistrat o nouă victorie și și-a asigurat calificarea în semifinalele turneului din nordul Italiei.

VIDEO. Daniil Medvedev l-a învins pe Alexander Zverev și s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor

Daniil Medvedev s-a descurcat bine și a câștigat 73% din punctele jucate pe prima minge. Rusul a stat bine și la capitolul puncte câștigate pe propriul serviciu, adjudecându-și 10 din 11, adică un procentaj de 91%.

Primul set a fost unul echilibrat, s-a întins pe durata a 64 de minute și a fost decis în tiebreak, acolo unde Daniil Medvedev s-a impus cu 9-7.

În setul secund, Daniil Medvedev nu i-a dat nicio șansă lui Alexander Zverev. Jucătorul din Moscova a înregistrat doar două erori neforțate și a câștigat 100% din punctele puse în joc pe propriul serviciu.

În ultimul meci din „Grupa Roșie” de la Turneul Campionilor, Daniil Medvedev îl va înfrunta pe spaniolul Carlos Alcaraz (20 de ani, numărul 2 ATP), în timp ce Alexander Zverev se va duela cu Andrey Rublev.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”