SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Ruse e în semifinale la dublu la Madrid, după ce a trecut de Niculescu

Gabriela Ruse / foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 02 mai 2023 17:14 / Actualizat marti, 02 mai 2023 17:45

Gabriela Ruse (25 de ani, 39 WTA) și Marta Kostyuk (20 de ani, 32 WTA) au trecut de Monica Niculescu (35 de ani, 42 WTA) și Makoto Ninomiya (28 de ani, 47 WTA) în sferturile probei de dublu la Madrid Open, scor 2-6, 6-2, 10-5.

În semifinalele de la Madrid, perechea Ruse/Kostyuk va juca împotriva perechii formate din Coco Gauff și Jessica Pegula.

Serena Williams, anunț major la Met Gala 2023: „Nu mai trebuie să mă ascund”
DEZVĂLUIRE

Gabriela Ruse, în semifinalele probei de dublu la Madrid

Niculescu și Ninomiya au început prost meciul și au pierdut primul game, pe propriul serviciu. S-au trezit apoi și au luat 4 game-uri la rând, inclusiv două pe serviciul advers. Ruse și Kostyuk și-au făcut un singur serviciu în primul set și au cedat cu 2-6.

În setul doi, părea că va continua scenariul. Niculescu și Ninomiya au condus cu 1-0, apoi situația s-a răsturnat. Ruse și Kostyuk au luat greu următoarele 3 game-uri, au mai cedat unul până la final și au dus meciul în decisiv.

Acolo, prima echipă care ajungea la 10 puncte avea să se califice în semifinală. Au reușit asta Ruse și Kostyuk, care nu le-au dat șanse adversarelor lor și s-au impus cu 10-5.

Holger Rune, mesaj tranșant după ce a fost huiduit de fani la Madrid: „Data viitoare asta voi face”
ATP MADRID
Begu a fost la un set de egalarea celei mai mari performanțe din carieră » Dominată fizic, a fost „întoarsă” de Sakkari! Câți bani a câștigat și ce loc va ocupa Irina
WTA MADRID

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni