SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2020

SIMONA HALEP - ELISE MERTENS 6-4, 6-4 // VIDEO Halep, prima reacție după calificarea în sferturi la Australian Open: „Câteodată o iau razna pe teren, dar am fost suficient de puternică pentru a câștiga”

Articol de GSP - Publicat luni, 27 ianuarie 2020 04:03

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) e în sferturi la Australian Open! Românca a învins-o în două seturi pe Elise Mertens (24 de ani, 17 WTA), scor 6-4, 6-4, și e la trei meciuri distanță de un nou trofeu de Mare Șlem.

• Învingătoarea acestui meci va juca în sferturi cu Anett Kontaveit (24 de ani, 31 WTA) sau Iga Swiatek (18 ani, 56 WTA)

La finalul partidei, Simona Halep și-a exprimat gândurile după calificarea în sferturile turneului de la Melbourne: „Sunt fericită că sunt în sferturi. Am jucat împotriva ei la Doha anul trecut, știam că va trebui să fiu concentrată și motivată.

Am fost puțin nervoasă, dar am fost suficient de puternică pentru a câștiga meciul. Câteodată o iau razna pe teren, dar știam că trebuie să merg înainte și să nu mă gândesc la scor”, a declarat Halep la interviul acordat pe teren.

În setul secund, în special după ce a fost egalată, Simona a avut câteva momente de nervozitate, însă s-a mobilizat și a reușit în cele din urmă să închidă meciul în minimum de seturi.