SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ABU DHABI

Sorana Cîrstea, învinsă de Marta Kostyuk la Abu Dhabi » Înfrângere în decisiv, după o bătălie de trei seturi

Sorana Cîrstea / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 06 februarie 2023 17:46 / Actualizat luni, 06 februarie 2023 18:12

Sorana Cîrstea (32 de ani, #63 WTA) a fost învinsă, luni după-amiază, în primul tur al turneului de la Abu Dhabi. Românca a cedat în trei seturi în fața ucrainencei Marta Kostyuk (20 de ani, #57 WTA), scor 2-6, 6-1, 2-6, după o oră și 54 de minute de joc.

Aflată pe tabloul principal după ce a beneficiat de un wild-card, Sorana Cîrstea, care încearcă să-și găsească forma în 2023, a avut parte de un test dur încă din prima rundă. În față i-a ieșit Marta Kostyuk, o jucătoare de perspectivă, cu multe meciuri la activ în noul an, atât la simplu, cât și în circuitul de dublu.

Echilibrul a persistat doar patru game-uri în primul set, până la 2-2. Din acel moment, Kostyuk a preluat inițiativa și nu a mai cedat niciun game, impunându-se cu 6-2.

Înfrângere în decisiv pentru Sorana Cîrstea, după o bătălie de trei seturi cu Marta Kostyuk

A urmat, cel mai probabil, cel mai bun set reușit de Sorana în noul sezon. Ofensivă, extrem de agresivă la retur, Sorana a câștigat într-o manieră impunătoare manșa secundă, scor 6-1, după 34 de minute

Sorana Cîrstea - Marta Kostyuk / Sursă foto: Twitter @Kenmckinnon9

Decisivul a avut parte de o desfășurare similară celei din primul set. Cele două au mers cap la cap până la 2-2, moment în care reprezentanta României a irosit două șanse de break. A fost momentul psihologic al meciului pentru că, din acel moment, Kostyuk și-a ridicat serios nivelul și nu a mai clipit până la final, adjudecându-și setul la doi.

Sorana, aflată într-o perioadă de căutări, are trei eșecuri la rând în circuit, singurele sale victorii venind la Adelaide, înainte de Australian Open. Pentru prezența în primul tur la Abu Dhabi, Cîrstea a primit un punct WTA și un cec în valoare de 7.500 de dolari.

„Sunt profund întristată” » Virginia Ruzici a vorbit despre situația la zi a Simonei Halep

VIDEO Noua viață a Serenei Williams: „El e tăurașul Antonio Enrique Cortez Leche!” » Imagini senzaționale de la ferma din Florida

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga