SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO Venus Williams părăsește Wimbledon în turul 2 » Înfrângere în două seturi

Venus Williams, în meciul cu Ons Jabeur // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 01 iulie 2021 11:36 / Actualizat joi, 01 iulie 2021 11:44

Venus Williams (41 de ani, locul 111 WTA) a fost eliminată în turul 2 de la Wimbledon după 5-7, 0-6 cu Ons Jabeur (26 de ani, 24 WTA).

• În turul inaugural, Venus o eliminase pe Mihaela Buzărnescu, scor 7-5, 4-6, 6-3, după două ore și 40 de minute de joc.
  • În turul 3, Ons Jabeur o va întâlni pe Garbine Muguruza.

Venus Williams, jucătoare cu 49 de trofee în palmares, printre care 5 la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007 și 2008), părăsește turneul de Grand Slam din turul 2 după o înfrângere în minimum de seturi cu Ons Jabeur, după o oră și 20 de minute de joc.

Venus Williams, eliminată de Ons Jabeur în turul 2 la Wimbledon

Un prim set echilibrat, câștigat de jucătoarea din Tunisia cu 7-5, a fost urmat de un act fără istoric, pierdut la 0.

Jabeur a reușit 4 ași, față de 0 în dreptul lui Venus, precum și 25 de lovituri câștigătoare, cu 10 mai multe decât oponenta sa. Pe deasupra, Venus a greșit neforțat de 36 de ori, în vreme ce Jabeur a făcut-o doar de 19 ori.

Citește mai multe știri de la Wimbledon:

Emma Răducanu, dialog cu Gazeta Sporturilor după prima victorie a carierei la Wimbledon: „O vizitez pe mamaia de câteva ori pe an. Să fiu sinceră, mâncarea voastră e incredibilă!”

Victorie senzațională pentru Irina Begu! E în turul 3 la Wimbledon și o va înfrunta pe Swiatek

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”