SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Victorie cu emoții pentru finalistul de anul trecut de la Australian Open

Stefanos Tsitsipas / Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 17 ianuarie 2024 14:18 / Actualizat miercuri, 17 ianuarie 2024 16:47

Stefanos Tsitsipas (25 de ani, #7 ATP) l-a învins greu pe australianul Jordan Thompson (29 de ani, #47 ATP), scor 4-6, 7-6(6), 6-2, 7-6(4) și s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open.

Grecul va juca în turul următor cu tânărul francez Luca van Assche (19 ani, #79 ATP), care a trecut de capul de serie 25, italianul Lorenzo Musetti (21 de ani, #28 ATP), scor 6-3, 3-6, 6-7(5), 6-3, 6-0.

Nemaivăzut la Australian Open » Un copil de mingi a intervenit în timpul unui raliu
AUSTRALIAN OPEN

Stefanos Tsitsipas, victorie cu emoții împotriva lui Jordan Thompson

Stefanos Tsitsipas a început greu meciul cu favoritul publicului, Jordan Thompson, care a reușit să se impună în primul set cu scorul de 6-4, fără să-i ofere vreo oportunitate grecului de a face break, în timp ce australianul a fructificat o șansă din cele șase avute.

În setul al doilea ambii jucători au câștigat game-urile pe propriul serviciu, fără a oferi vreo oportunitate de break adversarului. În tie-break australianul Thompson a comis primele greșeli, oferindu-i grecului ocazia de a se desprinde la 3-0, dar apoi australianul a salvat trei mingi de set, ducând scorul la 6-6.

Tsitsipas și-a mai procurat o minge de set cu propriul serviciu, iar apoi a reușit să câștige punctul de pe serviciul lui Thompson, restabilind egalitatea la seturi.

În setul al treilea Tsitsipas s-a desprins rapid la 4-0 și a reușit să se impună cu 6-2, iar în al patrulea set grecul a făcut din nou break la scorul de 2-2. Tsitsipas a servit pentru câștigarea meciului la 5-4, dar Thompson a reușit să salveze două mingi de meci și a câștigat 4 puncte consecutive, reușind să restabilească egalitatea în set la 5-5.

Thomspson a avut apoi patru șanse de a câștiga setul pe serviciul adversarului, dar Tsitsipas a reușit să salveze situația de fiecare dată și să împingă setul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-4, după ce a reușit un mini-break la scorul de 2-1 în favoarea sa.

Jordan Thompson / Foto: Imago

Stefanos Tsitsipas, în căutarea primului trofeu de Grand Slam

Stefanos Tsitsipas a ajuns de trei ori în semifinalele turneului de la Melbourne, în 2019, 2021 și 2022, iar în 2023 grecul a disputat finala în compania lui Novak Djokovic (36 de ani, #1 ATP), pierzând în minimum de seturi, scor 3-6, 6-7(4), 6-7(5).

Grecul mai are o finală de Grand Slam pierdută, tot în fața lui Djokovic, la Roland Garros în 2021, când sârbul a revenit de la 2-0 la seturi pentru Tsitsipas, câștigând cu scorul de 6-7(6), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4.