INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Continuă căderea lui Chivu cu Inter » 5 meciuri la rând fără victorie » Învins de golul unui internațional român

Cristi Chivu a cucerit titlul de campion cu Inter U19 în 2022 și speră să repete performanța în 2024 Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2024 12:35 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 12:35

Cristi Chivu, 43 de ani, e încă lider cu Inter U19 în campionatul Primavera, dar avansul de 10 puncte din februarie s-a diminuat mult, au rămas doar două puncte după patru egaluri și o înfrângere. Alexandru Borbei și Rareș Burnete i-au provocat acest 0-1 acasă cu Lecce în weekend.

La jumătatea lui februarie, Cristi Chivu părea deja campion cu Inter Primavera. Tocmai câștigase în fața Monzei, 2-1, avea zece puncte avans după 22 de etape.

Exemplul Chiricheș! GSP a surprins toată scena: ce făcea liderul roș-albaștrilor în stadion, singur, la 20 de minute după ce FCSB a câștigat cu Farul
FARUL - FCSB 0-1

Oficialii nerazzurri se gândeau la al doilea titlu al lui Chivu în ultimii trei ani. Ar fi o frumoasă despărțire. La finalul sezonului, fostul căpitan al naționalei va părăsi gruparea lombardă.

Antrenorul, 43 de ani, aproape că uitase atunci de eliminarea din play-off-ul Youth League, 0-0, 5-6 la penaltyuri cu Olympiacos, pe 7 februarie.

Nerazzurrii lui Cristi Chivu nu au profitat de niciun avantaj cu Lecce

Ce a urmat nu a fost bine însă pentru Chivu și echipa U19. De atunci, în cinci etape, nu a mai învins pe nimeni în Italia. Patru egaluri consecutive și o înfrângere. Eșecul, chiar weekendul trecut, acasă, 0-1 cu Lecce, deținătoarea titlului.

Leverkusen și-a exasperat rivalii » 22 de goluri după minutul 80, cinci în prelungiri! + Noul proverb în Germania: „Meciul se termină când Bayer...”
GERMANIA

Din nou, la fel ca împotriva lui Olympiacos, multă neșansă. A avut penalty în primul sfert de oră, l-a ratat, a jucat în superioritate între minutele 37 și 74, dar a primit gol în această perioadă, și-a mai creat o mare ocazie spre sfârșit, însă mingea a lovit bara. Totul a fost în favoarea lui Lecce.

Cine l-a învins pe Chivu: dublu B! Borbei a apărat un penalty, Burnete a înscris golul victoriei

Cine l-a învins pe Chivu? Românii lui Lecce! Alexandru Borbei și Rareș Burnete, portarul și atacantul.

Primul, în vârstă de 20 de ani, a apărat tot, respingând cu piciorul penaltyul lui Aleksandar Stankovic, fiul marelui Dejan.

Al doilea, tot 20 de ani, a transformat lovitura de pedeapsă din repriza secundă (66) și a încercat golul anului cu un șut de la mijlocul terenului. în minutul 79.

Rareș Burnete, atacantul în vârstă de 20 de ani al lui Lecce Foto: Imago

Ei au fost cei mai buni jucători ai roș-galbenilor. Ei au mai rupt trei puncte din avantajul lui Chivu.

Cristi Chivu, numai două puncte în plus față de Atalanta. Și Roma vine din urmă

Acum, după 27 de etape, Inter U19 mai are numai două puncte în fața Atalantei (51-49). Dar dacă Roma câștigă luni pe terenul Veronei, formația capitolină se apropie la un singur punct de Chivu.

N-au avut milă de Haaland: „Nivel de liga a treia! Și nu doar astăzi”
Manchester City - Arsenal 0-0
Alertă totală antitero înainte de Euro. Atacuri cu drone! » Cum va fi protejat cantonamentul României în Germania: „Inel de oțel”
EURO 2024

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”