Articol de - Publicat miercuri, 01 noiembrie 2023 10:50 / Actualizat miercuri, 01 noiembrie 2023 12:09

Oțelul și FCSB au remizat, scor 1-1, în runda secundă a grupei C din Cupa României Betano ♦ În minutul 86, golul lui Joyskim Dawa (27 de ani, fundaș central) a fost anulat după o decizie de arbitraj aparent greșită ♦ Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu (73) spune că reușita ar fi trebuit validată

Eu zic că mingea nu iese cu toată suprafața din teren și ar fi trebuit validat golul. VAR ar fi putut să intervină, dar nu vedeți ce se întâmplă cu VAR-ul în România, uneori mai mult rău face. Era bună o regulă care s-a scos, ca la fazele la limită să se dea credit atacului.

Ei sunt cei doi jucători pe care Gigi Becali nu-i mai vrea la FCSB!
FCSB

Pentru tușier ar fi fost greu să vadă, era pe cealaltă parte, sunt 50-60 de metri distanță”, a precizat Ion Crăciunescu pentru GSP.ro.

Golul lui Dawa din Oțelul - FCSB, anulat incorect

FCSB a deschis scorul în minutul 76 al deplasării de la Galați, un „exterior” de finețe al lui Alexandru Băluță. Liderul din Superliga putea să rezolve disputa în minutul 86, când Dawa a înscris spectaculos, din „foarfecă”.

„Centralul” Viorel Flueran a avut câteva momente de nedumerire, apoi a așteptat o decizie din camera VAR. S-a analizat dacă mingea a depășit suprafața de joc în momentul centrării lui Cristi Ganea. Și tușierul Florin Neașcu ridicase inițial fanionul.

După aproximativ două minute, Florin Andrei și Vlad Baban, oficialii responsabili de videoarbitraj, au decis să anuleze reușita.

Doar că o reluare prezentată pe transmisiunea live, la câteva minute distanță, arată exact contrariul. Balonul nu depășise linia cu întreaga suprafață.

+1 FOTO
  • Momentul în care Cristi Ganea trimite centrarea

Elevii lui Dorinel Munteanu au profitat și au egalat la intrarea în minutele adiționale. Ariel Lopez a fost scăpat din marcaj la o fază fixă și a trimis nestingherit o lovitură de cap plasată excelent.

Clasamentul grupei C, după Oțelul - FCSB 1-1

VIDEO. Ultimele detalii oferite de Bergodi, înaintea partidelor cu CSA Steaua și FCSB din această săptămână

Laszlo Dioszegi, dezvăluiri incredibile după eșecul lui Sepsi din Cupa României Betano: „Matei nu s-a accidentat! Am auzit că asta s-a întâmplat. Mâine avem ședință!”
Corvinul - Sepsi 1-0
Continuă sezonul miraculos al Corvinului: „Am mai scris o filă frumoasă din această poveste!” + imagini speciale cu bucuria