FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL 1-1

FOTO Premieră mondială? Expertul în arbitraj, șocat de comunicatul emis de FRF, după FCSB - Farul: „E prima dată când aud asta”

Marius Avram, fost arbitru FIFA, a fost șocat de comunicatul emis marți de FRF, urmare a erorii flagrante comise în camera VAR la FCSB - Farul, scor 1-1. +25   FOTO

Articol de - Publicat marti, 06 februarie 2024 23:22 / Actualizat miercuri, 07 februarie 2024 00:03

• Context: În minutul 58, Louis Munteanu a reușit să marcheze din fața porții goale, după o pasă primită de la Dussaut. După o analiză care a durat aproximativ 7 minute, golul a fost anulat. Reluările TV au arătat că atacantul Farului se afla într-o poziție corectă, în spatele lui Dawa.
  • FRF a emis un comunicat cu privire la scandalul iscat, iar pentru gafa de arbitraj a fost găsit vinovat operatorul de reluări, care „nu a respectat întocmai procedura de trasare a liniilor”.

Marius Avram consideră că mesajul transmis de FRF reprezintă o premieră la nivel mondial.

După Dragoș Iancu, FCSB ajută alt fotbalist român cu recuperarea! Accidentat teribil, se pune pe picioare în baza roș-albaștrilor: dezvăluiri pentru GSP
RECUPERARE

Marius Avram, revoltat de comunicatul FRF: „E prima dată când aud această frază”

„Cum mi se pare acest comunicat? Este pentru prima dată de când există sistemul VAR în care aud această frază: «Operatorul de reluări a fost reținut de la delegări».

N-am mai auzit așa ceva niciodată, nicăieri în lume. Acest lucru ce ne arată? Probabil este o comunicare pe email între cele două părți.

Cei de la Federație au speculat acest mail și au aruncat toată vina pe operator. Operatorul din camera VAR face aceste lucruri sub stricta supraveghere a arbitrului. Arbitrul din camera VAR are ultimul cuvânt.

Până în acel punct, arbitrul își dă acordul. El este șeful a tot ceea ce se întâmplă în cabină!”, a declarat Marius Avram, la „Digi Sport Special”.

Două faze cu scandal în FCSB - Farul

Liniile trase la VAR pentru a analiza golul marcat de Louis Munteanu // FOTO: Captură OrangeSport

A doua fază contestată a venit în minutele de prelungire. Disperată să egaleze, Farul a aruncat mingile spre careul lui Târnovanu. Una dintre lansări a ajuns la Mihai Popescu. Fundașul campioanei a deviat, apoi s-a lovit cap în cap cu Dawa.

Fault Dawa, penalty FCSB - Farul / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

Inițial, Feșnic a lăsat jocul să meargă. A fost atenționat de Andrei Chivulete, din camera VAR. A revăzut faza pe monitorul de la marginea terenului și a dictat lovitură de la 11 metri. Experții în arbitraj au considerat decizia greșită.

Match Quiz CFR Cluj - Rapid
Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

VIDEO. Gigi Becali, impresionat de jocul echipei sale în meciul cu Farul: „Jucăm cu o viteză năucitoare” + Pe cine a lăudat și cine l-a nemulțumit

Istvan Kovacs și Horațiu Feșnic, repetenții Superligii! Avem cifrele rușinii: câte meciuri au fost distruse de arbitri și în câte VAR-ul a salvat situația
ARBITRAJ
Jucătorul care l-a cucerit pe Gigi Becali după FCSB – Farul: „Dacă-l pui şi portar, apără!”