FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Jucătorul care l-a cucerit pe Gigi Becali după FCSB – Farul: „Dacă-l pui şi portar, apără!”

Gigi Becali / Imago Images

Articol de , , - Publicat marti, 06 februarie 2024 18:03 / Actualizat marti, 06 februarie 2024 22:37

Gigi Becali a lăudat în mod deosebit un fotbalist de la FCSB, chiar dacă liderul din Superligă a pierdut spre finalul meciului cu Farul (1-1) două puncte pe teren propriu. Becali a fost plăcut impresionat de Alexandru Băluță (30 de ani).

Băluță a evoluat până în minutul 89 împotriva Farului, când a fost înlocuit cu David Miculescu. Timpul petrecut pe teren de către fostul jucător al celor de la CSU Craiova i-a adus laude din partea finanțatorului.

Gigi Becali a retractat o declarație făcută aseară: „I-am spus lui MM: «Bă, vorbește cu Olaru»”
FCSB

Alexandru Băluță, remarcatul lui Gigi Becali: „Dacă-l pui şi portar, apără”

Gigi Becali a spus despre Alexandru Băluță că își dă viața pe teren pentru echipă pe orice poziție ar fi introdus de antrenorul Elias Charalambous.

„Băluță, dacă-l pui şi portar, apără. Îşi dă viaţa, are ambiţie oltenească. Îl pui portar, apără. Orice îl pui. Dacă-l pui fundaş central, joacă şi fundaş central. Joacă orice, îşi dă viaţa.

De Tavi (n.r. - Octavian Popescu) sunt mulţumit, puţină creştere, poate încet, încet revine. Prima dată când mi-a plăcut de Tavi”, a declarat Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, într-un interviu acordat presei în fața palatului său.

3goluri și 5 pase de gol a reușit Alexandru Băluță pentru FCSB în 23 de meciuri oficiale din actualul sezon

VIDEO Gigi Becali, impresionat de jocul echipei sale în meciul cu Farul: „Jucăm cu o viteză năucitoare” + Pe cine a lăudat și cine l-a nemulțumit

Luis Phelipe, la polul opus în ochii lui Becali

Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, l-a criticat dur pe Luis Phelipe (22 de ani) după FCSB – Farul (1-1).

Brazilianul a fost titular, în minutul 25 a fost trecut în banda stângă, pe postul lui de bază. Nici așa nu l-a mulțumit pe Becali, care l-a scos la pauză și l-a certat la finalul meciului.

„Dacă Phelipe nu-și revine, cred că m-am înșelat cu el. Eu nu mă joc la fotbal. El crede că e la distracție. Phelipe a pierdut toate mingile. Băi, ești la fotbal, dai numai printre picioare? Cred că m-am înșelat cu el, s-ar putea să nu îl mai vedem.

Să dea Domnul să își revină! Cu Sepsi nu știu, poate îi mai dau o șansă. Nu renunț repede, dar când renunț, la revedere!”, a declarat Gigi Becali, la emisiunea „Fotbal Club”, de la DigiSport.

Baba Alhassan, lăudat și el de latifundiar

Gigi Becali a fost impresionat, în schimb, de Baba Alhassan (24 de ani), titular în premieră în locul suspendatului Darius Olaru.

„Baba e mai bun și decât Șut, și decât Lixandru. Și chiar decât Olaru dacă mă gândesc mai bine”, a mai spus Becali, conform sursei menționate.

FCSB – Farul Constanța, meci contând pentru etapa a 24-a din Liga 1, s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 55 prin Baba Alhassan, însă au fost egalate prin golul din penalty semnat de Ionuț Larie în minutul 90+5.

Match Quiz CFR Cluj - Rapid
Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

Dan Petrescu, confirmat de Carlo Ancelotti și Roberto De Zerbi » Care e strategia câștigătoare a „Bursucului”
COREEA DE SUD
Stupoare! Vassaras s-a scos! Cine a fost găsit vinovat pentru liniile trase greșit în FCSB - Farul » Primă reacție dură: „E o mare vrăjeală” + eAD se dezice
FCSB - FARUL 1-1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”