FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - FCSB

FCSB are un nou atacant » Gigi s-a distrat cu FCU Craiova și i-a ieșit: improvizația a marcat

Articol de - Publicat duminica, 16 iulie 2023 23:01 / Actualizat luni, 17 iulie 2023 10:08

FCU Craiova - FCSB » Malcom Edjouma, 26 de ani, a fost folosit atacant central la Târgu Jiu și a marcat din această poziție.

La Viitorul și la FC Botoșani, unde a jucat în România înainte de venirea la FCSB, Edjouma a evoluat cel mai des ca „închizător”, în fața apărării.

Pentru că randamentul lui în plan ofensiv a crescut semnificativ în ultima vreme, el a fost folosit și inter la FCSB. Becali consideră însă că Malcom poate presta mai bine ca atacant central, deoarece n-are încredere în el la mijlocul terenului, finanțatorul echipei crede că Edjouma riscă foarte mult și pierde des mingea.

„Nicolo, unde ești?” » Oltenii au luat foc: „Pare o echipă antrenată de un preparator fizic”
FCU CRAIOVA - FCSB

Malcom Edjouma, atacant central la FCSB

Astfel, Edjouma, intrat pe teren cu FCU Craiova chiar înainte de pauză, după accidentarea lui Olaru, a fost utilizat în centrul atacului. Iar sistemul FCSB-ului s-a schimbat din 4-3-3 în 4-2-3-1.

• Cum a început FCSB partida cu FCU Craiova: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Miculescu, Al. Băluță, Fl. Coman
  • Cum a început FCSB repriza a doua cu FCU Craiova: Târnovanu - Pantea, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut - Cordea, Al. Băluță, Miculescu - Edjouma

Oricum, Edjouma și-a făcut treaba din poziție de atacant central. În minutul 60, i-a luat fața lui Vlad Achim ca un „vârf” autentic, a primit de la Cordea și n-a avut nevoie de preluare pentru a-l învinge pe Robert Popa.

VIDEO. Golul de 1-0 marcat de David Miculescu în FCU Craiova - FCSB: