FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC BOTOȘANI

VIDEO + FOTO Thriller cu 5 goluri și 3 „roșii” pe Arena Națională » FCSB învinge cu emoții ultima clasată și se distanțează în fruntea Superligii! Clasamentul ACUM

Articol de , , , - Publicat duminica, 25 februarie 2024 22:00 / Actualizat duminica, 25 februarie 2024 23:56

FCSB a câștigat cu FC Botoșani, scor 3-2, în etapa #27 din Superliga. Roș-albaștrii s-au distanțat la 10 puncte de Rapid și CFR Cluj în fruntea clasamentului

Cronică de pe Arena Națională a meciului FCSB - FC Botoșani: Sadikul Coman

FCSB a depășit cu brio „testul Botoșani”, în care a experimentat multe stări timp de 90 de minute. În inferioritate la un moment dat, roș-albaștrii s-au impus cu 3-2 și au pus mâna pe trei puncte esențiale în lupta pentru titlu.

Degeaba impresionase Botoșaniul la primele apariții din 2024, degeaba luaseră moldovenii patru puncte cu CFR și Craiova, toată „vraja” a dispărut după doar șase minute pe Arena Națională.

Note GSP după FCSB - FC Botoșani 3-2 » „Așa nu!”. Fotbalistul roș-albaștrilor care a luat 2 + cum s-au descurcat vedetele liderului
FCSB - FC BOTOȘANI 3-2

Sadikul Coman

Lansat ideal de Șut, Florinel Coman a fost sadic, și-a arătat clasa și potența în fața lentului Dimitrov, marcând cu stil golul de 1-0: „șeptarul” roș-albaștrilor și-a lăsat mult în urmă adversarul direct și a finalizat cu sânge rece în poarta lui Ducan. Nici că se putea un start mai bun pentru FCSB, „dopată” și de cele petrecute cu 24 de ore înainte, când rivala Rapid a naufragiat la Iași

FCSB - FC Botoșani/ foto Raed Krishan (GSP)
+25 FOTO

Scenariul perfect? „Racheta” nu-i de aceeași părere

Doar că FCSB s-a gândit să-și compice de una singură existența. Tot sadic, dar cu accente auto-distructive, a fost și titularul în premieră de la FCSB, Nana Antwi. Pe care emoțiile debutului „acasă” - sau lipsa de valoare? - l-au împins la o gafă de curtea școlii în minutul 18.

Ghanezul a încercat să intervină acrobatic de lângă Enzo Lopez, dar l-a „forfecat” pe argentinian. Iar „boacăna” a făcut-o din postura de ultim apărător, astfel că decizia corectă a fost una singură. Cea ca „Racheta” să plece prematur la cabine.

Invizibili cu om în plus

FCSB și-a făcut singură rău când îi era bine, dar reacția Botoșaniului a fost pur și simplu sterilă. Omul în plus s-a simțit arareori, iar golul era să pice tot în poarta moldovenilor. În minutul 25, Tavi Popescu a „plesnit” bine balonul de la 16 metri, dar trasversala a salvat Botoșaniul și doza de suspans a meciului, pentru ca mai apoi Ducan să respingă în corner „torpila” lui Florinel Coman.

Replica oaspeților? Moldovenii au deziluzionat în superioritate, abia dacă s-au apropiat de poarta lui Târnovanu. Va rezolva pauza ceva?

Și avem meci! Sau nu?

Aparent, da. Cele trei schimbări efectuate de Andone la pauză își fac imediat efectul, iar Botoșaniul egalează la scurt timp de la reluare. Apărarea șubrezită a FCSB-ului clachează nepermis, iar Margiotta, unul dintre oamenii aruncați în luptă de oaspeți, îl învinge pe Târnovanu la o fază în care Radunovic și Dawa au „dormit”. VAR-ul dă unde verde golului, iar în stadion se așterne și mai rău tăcerea.

Ai fi fost tentat să spui că urmează aproape o repriză de asediu la poarta lui Târnovanu, doar că Botoșaniul și-a arătat din nou limitele. Erou etapa trecută, când înscria o „dublă” împotriva Craiovei, atacantul Juan Kaprof a faultat din spate și a văzut al doilea „galben” în minutul 57. Egalitate numerică restabilită și meciul scăpându-le printre degete oaspeților.

Dawa și Coman aduc titlul mai aproape!

Ca un prădător feroce, FCSB a simțit imediat mirosul de „sânge”, iar toate eforturile oaspeților s-au năruit în decurs de cinci minute.

Imprevizibilul Dawa, atât de dificil să-l categorisești, a dus liderul în avantaj cu 20 de minute înainte de final, când apariția în careul Botoșaniului a fost sinonimă cu cel de-al treilea său gol stagional. Poate și cel mai important.

Descătușare pe teren și în tribune și preambul pentru reușita lui Florinel Coman, care și-a desăvârșit seara cu golul care a închis meciul, în ciuda emoțiilor din prelungirile încheiate cu doi oameni în minus de roș-albaștri.

O victorie de dimensiuni nebănuite pentru FCSB, care a făcut management de criză în partida cu Botoșaniul. Și continuarea unei tradiții. A devenit un trend ca moldovenii să fie cei mai buni sparring-partneri când vin la București. Povestea merge mai departe.

FINAL. FCSB - FC Botoșani 3-2

• Vezi AICI cele mai interesante statistici.
  • Au marcat: Fl. Coman 6, 76, Dawa 71 / Margiotta 48, Ofosu 90+4
  • 11.334 de fani sunt la meci, număr oficial
  • VIDEO cu fazele
  • Nana Antwi a fost eliminat la primul meci ca titular, pentru fault din postura de ultim apărător, în minutul 18. Eliminarea a „topit” serios entuziasmul din tribune. Cântecele galeriei și-au pierdut din intensitate după cartonașul roșu al lui Antwi, iar tribunele au fost și ele neobișnuit de tăcute din acel moment și până la pauză.
  • Kaprof, atacantul de la Botoșani, a fost eliminat în minutul 56. A primit al doilea galben pentru un fault la Coman
  • Stadionul prinde glas după eliminarea lui Kaprof, după ce se așternuse serios liniștea în urma golului egalizator. S-au reaprins speranțele în rândul roș-albaștrilor, tribunele se însuflețesc din nou.
  • Olaru a fost eliminat în prelungiri. A primit cartonașul roșu pentru un fault dur, cu talpa sus

+25 FOTO

FCSB - FC Botoșani, echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Șut, Olaru - Băluță, Oct. Popescu, Coman
Rezerve: Vlad, Panțîru, Miculescu, Pandele, Luis Phelipe, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Absenți: V. Crețu (suspendat), Pantea (accidentat)
Antrenor: Elias Charalambous

FC Botoșani: Ducan - Dimitrov, Sadiku, Celea, Țigănașu - Filip, Dican, David - Florescu, E. Lopez, Kaprof
Rezerve: Ureche, Miron, Benzar, Șeroni, Petro, Adams, B Crețu, Ofosu, Mouaddib, Fulpă, Margiotta, Mitrov
Antrenor: Bogdan Andone

• Nana Antwi e titular în premieră la FCSB, iar Tavi Popescu e folosit „vârf”. Băluță și Dawa, absenți cu U Cluj, sunt titulari cu Botoșani
  • Timpul zboară. Titular în poarta Botoșaniului e Răzvan Ducan, cel care a fost mult timp jucătorul FCSB-ului. Acum în vârstă de 23 de ani, el a apărat poarta roș-albaștrilor în „thriller-ul” din 2020 cu Backa Topola, din preliminariile Europa League, decis la penalty-uri după un neverosimil 6-6 în timpul regulamentar

Stadion: Arena Națională, București (capacitate: 55.634 de locuri)
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) / A1: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / A2: Ionuț Marius Bobe (București) / Arbitru VAR: Cristina Mariana Trandafir (București) / Arbitru AVAR: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov) / R1: Ana Maria Terteleac (Berceni - Ilfov) / Observator arbitri: Vasile Bratu (Slobozia - Ialomița)

UPDATE ora 19:55. FC Botoșani are doi fani în tribune

UPDATE ora 19:50. Peluza Nord, scandări împotriva Jandarmeriei

Suporterii din Peluza Nord au început să cânte abia cu 10 minute înainte de startul partidei. Ultrașii au avut propriul meci, de data aceasta cu forțele de ordine. „Cea mai proastă meserie este la Jandarmerie”, „România, stat polițienesc și „Libertate pentru suporteri” au fost scandările la care aceștia au apelat.

VIDEO. Galeria gazdelor a scandat împotriva forțelor de ordine înainte de startul meciului + „Sloganul „Libertate pentrtu suporteri”, din nou prezent pe stadion

UPDATE ora 19:45. Nana Antwi, extrem de activ la încălzire

Grozavă dispoziția la efort a lui Nana Antwi! Ghanezul va fi titular în premieră pentru roș-albaștri și iese în evidență în mod pozitiv încă de la încălzire. Extrem de energic în „miuțele” și antrenamentele de posesie de dinainte de meci, concentrat, determinat, mobil.

UPDATE ora 19:30. Pantea venit în cârje la stadion

Alexandru Pantea, în cârje la FCSB - Botoșani
+6 FOTO

Alexandru Pantea, care a suferit o ruptură de ligament, a venit la stadion în cârje, pentru a-și urmări la treabă coechipierii. El nu va mai juca în acest sezon.

UPDATE ora 19:25. Gabi Enache a ajuns la stadion

Gabi Enache, fostul fundaș dreapta de la FCSB, a venit la Arena Națională pentru a urmări partida.

UPDATE ora 19:00. Liniște la Arena Națională cu o oră înainte de meci

Liniște în stadion cu aproximativ o oră înainte de startul întâlnirii. Puțină lume în tribune, un tablou regăsit și pe străduțele din jurul arenei. Partida cu ultima clasată nu a generat cine știe ce interes în rândul roș-albaștrilor, vor fi maximum 8.000 - 9.000 de suflete pe Arenă la ora meciului.

Jucătorii de la FCSB au ajuns la stadion

FCSB - FC Botoșani, imagini premergătoare meciului
+3 FOTO

Jucătorii de la FCSB au ajuns la stadion. Chiricheș nu a venit cu echipa, Florinel Coman a coborât ultimul din autocar.

Un detaliu a atras atenția încă de la sosirea fotbaliștilor lui Charalambous la stadion. Deși înfruntă ultima clasată, n-a existat nicio urmă de relaxare pe chipurile jucătorilor liderului. Concentrare și atât! A fost noțiunea de ordine în rândul roș-albaștrilor, care au coborât rând pe rând din autocar fără să schițeze nici măcar un zâmbet. E clar, FCSB n-o ia de sus pe “lanterna roșie” a Superligii.

VIDEO Gigi Becali, patronul FCSB, nu se teme de FC Botoșani: „Dacă mă bate, mă las de fotbal!”

Fără pretenții » Cum arată locuința liderului de la FCSB: „A preferat să stea aici decât la hotel”

FCSB, la 37 de ani de când Steaua a câștigat Supercupa Europei: „Uriașii fotbaliști care au îmbrăcat tricoul Stelei”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”