FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - OȚELUL

FCSB - Oțelul 0-2 » Dorinel parolist! Antrenorul Oțelului s-a ținut de promisiunea făcută lui Becali: l-a bătut la el acasă!

Dorinel Munteanu +26   FOTO
Dorinel Munteanu

Articol de , , - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 23:01 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 23:23

„O să îl bat la el acasă”, îl avertiza Dorinel Munteanu pe Gigi Becali în urmă cu 3 zile. Și exact așa a fost, Oțelul Galați s-a impus cu FCSB chiar pe Arena Națională, scor 2-0, într-un meci în care nu i-a dat mari șanse liderului campionatului.

Oțelul avea doar 3 victorii în primele 17 etape de campionat, astfel că un succes pe terenul liderului părea improbabil. Dorinel și băieții lui au dat însă toate calculele peste cap grație unei prestații sigure pe o Arenă Națională destul de pustie, umplută la doar 10% din capacitate.

Gălățenii au pornit ca din tun, iar în minutul 7 aveau deja un gol avantaj, înscris la capătul unei faze controversate. Autorul reușitei a fost Samuel Teles, care a profitat de încrederea prea mare pe care au avut-o roș-albaștrii pe faza de construcție, a recuperat și l-a „executat” cu sânge rece pe Târnovanu (video mai jos).

FCSB a căutat golul egalizator, dar lipsa ideilor de joc și-a spus cuvântul. Oțelul a părut tot timpul în control și a limitat gazdele la doar câteva ocazii, cele mai notabile fiind semnate de Siyabonga Ngezana (luft în minutul 21) și Miculescu, a cărui lovitură de cap a fost blocată de Dur-Bozoancă în minutul 43.

Dorinel Munteanu s-a ținut de cuvânt: victorie cu FCSB!

Gigi Becali a mutat la pauză, i-a aruncat în luptă pe Rotariu și Dawa în locul lui Miculescu și Lixandru, dar în joc nu s-au simțit îmbunătățiri. Prima ocazie importantă din partea secundă le-a aparținut gazdelor, în minutul 59, când Ovidiu Popescu a reluat mult peste poartă dintr-o poziție excelentă.

Dacă roș-albaștrii n-au egalat, gălățenii au profitat. Juri Cisotti a închis tabela la 0-2 în minutul 64, la capătul unui contraatac pe care oțelarii l-au construit excelent.

FCSB a alergat în van pentru a reveni în joc. Coman, Compagno și Rotariu au fost anihilați de defensiva lui Dorinel Munteanu, care se apropie la doar 3 puncte de obiectiv, locurile de play-off!

Roș-albaștrii, în schimb, au ratat ocazia de a se distanța de principalele urmăritoare, CFR Cluj și Rapid, care se încurcaseră în această rundă. FCSB rămâne cu numai 5 puncte avans în fruntea clasamentului.

FINAL » FCSB - Oțelul 0-2

FCSB - Oțelul, echipe de start:

FCSB (4-3-3): Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Olaru (cpt.), Șut, Ov. Popescu - Miculescu, Compagno, Coman
REZERVE: A. Vlad - Dawa, Haruț, Pandele, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu, Djokovic
ABSENȚI: Chiricheș, Oct. Popescu (accidentați), Al. Băluță (suspendat), V. Crețu
ANTRENOR: Elias Charalambous

OȚELUL (4-3-3): Dur Bozoancă - Zhelev, Yabre, Lovric, Miguel Gomes - Cisotti (cpt.), Ariel Lopez, Teles - Maciel, Al. Pop, Bodișteanu
REZERVE: R. Stoian - Fatai, Jardan, Tănasă, Dimitrov, I. Neagu, G. Cîrjan, S. Rus, Ghiocel
ABSENȚI: Panait (accidentat), Zivulic (suspendat)

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti), A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ - Neamţ), A2: Popescu Adrian (Craiova - Dolj), Arbitru VAR: Vidican Rareș George (Satu Mare - Satu Mare), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

UPDATE ora 19:33 - Ambele echipe au ajuns la stadion

Cu aproximativ o oră și jumătate înaintea partidei, ambele formații au ajuns la Arena Națională. Prima dată și-a făcut apariția autocarul FCSB-ului, la ora 19:21, iar zece minute mai târziu au sosit și gălățenii.

Cristi Munteanu, managerul executiv de la Oțelul, a coborât primul din autocarul oaspeților și a ținut să-i încurajeze pe jucători, dând mâna cu aproape toți cei care ieșeau din vehicul.