FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - U CLUJ 1-2

Hermannstadt - U Cluj 1-2 » Dan Nistor a adus victoria la ultima fază și le-a „suflat” locul în clasament sibienilor!

Dan Nistor a înscris golul decisiv în Hermannstadt - U Cluj

Articol de - Publicat vineri, 19 mai 2023 19:25 / Actualizat vineri, 19 mai 2023 19:36

U Cluj a învins-o pe Hermannstadt în meciul care a deschis ultima etapă a play-out-ului din acest sezon de Liga 1, scor 2-1, și a încheiat sezonul pe locul 10, peste sibieni.

Programul complet și rezultatele din Liga 1

Prima partidă a etapei, meciul dintre Hermannstadt și U Cluj, a fost o confruntare lipsită de orice miză pentru ambele echipe. Ambele formații erau vecine de clasament la mijlocul play-out-ului fără nicio implicare în lupta la retrogradare sau la barajul pentru Europa.

De altfel, faptul că meciul nu a reprezentat nicio miză a fost sugerat și de decizia celor de la LPF de a nu avea VAR la partidă. Motivul? Există doar 3 mașini VAR în România, iar ultima rundă din play-out a programat în aceeași zi alte 3 meciuri, toate de la aceeași oră. Meciurile decideau ultima echipă retrogradată direct, a doua formație care va da baraj și gazda "semifinalei" pentru celălalt baraj din play-out, de Conference League.

Assist al portarului în SuperLigă! Cum s-a transformat în pasă decisivă degajarea de pe 6 metri
HERMANNSTADT - U CLUJ

Reprize împărțite în Hermannstadt - U Cluj

Prima ocazie au avut-o gazdele în minutul 22, când Butean a trimis cu capul puțin peste poartă din corner. Un minut mai târziu s-a făcut 1-0 pentru Hermannstadt. Balaure a pasat pe jos din corner la marginea careului, Opruț a venit lansat și a catapultat mingea sub transversală, fără șansă pentru portarul Gorcea.

"U" a replicat abia în finalul reprizei, când șutul lui Nistor din lovitură liberă a fost aproape să-l păcălească pe Muțiu. "Șepcile roșii" au ieșit mai bine de la cabine și au egalat în minutul 58. Gorcea a degajat lung din aut de poartă, mingea a depășit toată apărarea sibienilor, a ajuns la Bic, care a reușit să-l învingă pe Muțiu cu un șut plasat.

Penalty în prelungiri!

Când totul se îndrepta spre un egal, U Cluj a primit o lovitură de la 11 metri în al patrulea minut de prelungire după un duel controversat dintre Bician și Filip. Fără VAR, arbitrul Vidican a dictat penalty, iar Nistor a marcat și a adus victoria "studenților".

U Cluj încheie astfel sezonul pe locul 10, cu 33 de puncte. Hermannstadt a fost depășită, încheie sezonul a 11-a, cu 31 de puncte.

FINAL » Hermannstadt - U Cluj 1-2

• Au marcat: Opruț '22 / Bic '58; Nistor '90+5
  • 4.719 oameni au assitat la meci.
  • Click AICI pentru statistici
  • Partida nu a beneficiat de video-arbitraj. Cele 3 mașini cu echipamentul necesar au fost repartizate la celelalte 3 partide de astăzi, care contează în stabilirea echipei direct retrogradată și a celor care vor juca barajul.

Hermannstadt - U Cluj, echipe de start:

HERMANNSTADT (4-4-2): Muțiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț - Balaure, Biceanu, Limaj, Oroian - G.Iancu, D. Paraschiv
Rezerve: Uțiu - Bejan, Etienne, Alhassan, Bărbuț, P. Iancu, C. Popescu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

U CLUJ (5-3-2): Gorea - Oancea, Martic, Miron, Pițian, Chipciu - Remacle, Simion, Bic - D. Nistor, Thiam
Rezerve: Iliev - Ilie, Goranov, Pires, I. Filip, I. Stoica, Hofman, Gomes
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare) / A1: Vatamanu Cosmin (Bucureşti), A2: Bobe Ionuţ Marius (Bucureşti)

Încă o echipă și-a depus candidatura pentru play-off-ul din sezonul viitor: „Vrem mai sus!”