FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - UTA 1-1

Peluza Sud nu l-a uitat pe Cristi Neamțu » Mesajul afișat la meciul cu UTA: „Al nostru înger păzitor!”

Peluza Sud nu l-a uitat pe Cristi Neamțu / Sursă foto: Facebook

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 februarie 2022 20:38 / Actualizat vineri, 18 februarie 2022 21:06

Peluza Sud 1997, principala facțiune a ultrașilor lui FCU Craiova, a afișat la meciul cu UTA, încheiat 1-1, un mesaj emoționant în memoria regretatului Cristi Neamțu.

Duminică, 20 februarie, se împlinesc 20 de ani de la dispariția fostului goalkeeper Cristi Neamțu. Suporterii lui FCU Craiova nu l-au uitat pe fostul portar al Științei, cinstindu-i memoria printr-un banner afișat pe „Ion Oblemenco” la partida de vineri seara:

Două decenii fără tine, doua decenii de tristețe și dor / Te vom iubi mereu, Cristi, al nostru înger păzitor!”.

FCU Craiova - UTA Arad 1-1 » Egal în Bănie, stabilit în prelungiri. Clasamentul actualizat
FCU Craiova - UTA 1-1

Pe 20 februarie se împlinesc 20 de ani de la dispariția lui Cristi Neamțu

Cristi Neamțu a decedat în februarie 2002, la 22 de ani, în cantonamentul din Cipru al Universității Craiova. La un antrenament, portarul a fost lovit cu genunchiul în cap de Șuleap.

Portarul a intrat în comă și a fost dus de echipă la spital din cauză că salvarea și doctorul Liviu Bătineanu nu se aflau la teren. După câteva zile în comă, Neamțu a murit pe 20 februarie.

VIDEO. Marius Șuleap, mesaj pentru mama lui Cristi Neamțu: „Sunt nevinovat”

Nicolo Napoli, contrazis din interiorul clubului: „Vă prezint raportul din derby-ul cu CSU Craiova”

„A fost patronul din teren” » Belgienii sunt uimiți de un român după victoria României de la Euro 2024
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei