FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - CFR CLUJ 2-2

A marcat un eurogol, dar rămâne cu picioarele pe pământ: „Un șut care intră o dată la 100 de ani”

Alex Pop (al treilea de la stânga la dreapta), foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 28 februarie 2024 07:19 / Actualizat miercuri, 28 februarie 2024 10:09

Alexandru Pop (24 de ani), atacantul Oțelului, a oferit prima reacție după golul fabulos pe care l-a marcat în partida dintre echipa sa și CFR Cluj, terminată la egalitate, scor 2-2, în etapa #28 din Superliga.

Vârful a deschis scorul în minutul 36 după o execuție impresionantă din lovitură liberă. Clujenii au întors scorul, dar au fost egalați pe final, în minutul 96, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Juri Cisotti (30 de ani).

Au apărut imaginile cu scandal de la pauză din FCU Craiova - Poli Iași: Leo Grozavu s-a dus peste arbitri și a fost oprit doar de forțele de ordine! Ce i-a făcut „centralului” + reacția acestuia
FCU CRAIOVA - POLI IAȘI

Reacția lui Alex Pop, după golul marcat cu CFR Cluj: „Meritam mai mult în acest meci”

„A fost un șut care îți intră o dată la 100 de ani. Important este că nu am pierdut. Cred că meritam mai mult în acest meci. Ne-au dat gol la prima fază fixă.

Nu le-am oferit spații și nici oportunitatea să șuteze pe poartă. Cred că CFR a avut două șuturi pe poartă. E frustrant să pierzi meciuri pe care le ai în mână.

A fost un șut care îți intră o dată la 100 de execuții. Am avut încredere tot timpul chiar și după meciul cu Dinamo, când am lăsat de dorit ca joc. Ne batem de la egal la egal cu oricine”, a declarat Alex Pop, la Prima Sport.

Nu am apucat să vorbesc cu Dorinel Munteanu. Când am ajuns în vestiar, ședința se terminase. Cred că și el și-ar fi dorit mai mult. Nu știu dacă este 100% mândru. Toată lumea este conștientă că puteam mai mult.
- Alex Pop, atacant Oțelul

În urma acestui rezultat, Oțelul Galați rămâne pe locul 11 în Superliga, cu 33 de puncte după 28 de etape, dar elevii lui Dorinel Munteanu ies din lupta pentru play-off, cu două etape înainte de terminarea sezonului regular.

De cealaltă parte, CFR Cluj pierde din nou puncte importante în lupta pentru titlu. „Feroviarii” sunt pe 2, dar etapa asta pot fi depășiți de Rapid, iar FCSB se poate distanța la 12 puncte.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Giovanni Costantino, declarații după ultimul meci ca antrenor al celor de la FCU Craiova

Ciprian Deac, după egalul cu Oțelul: „O echipă matură nu trebuia să primească gol”
OȚELUL - CFR 2-2
Adrian Mutu, impresionat de jucătorul de la CFR Cluj: „Când e în formă, e imposibil de oprit”