FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CLINCENI 6-0

Sepsi - Clinceni 6-0 » Set la Sfântu Gheorghe! Covăsnenii s-au dezlănțuit contra unei echipe în derivă

Sepsi s-a distrat cu Academica Clinceni +19   FOTO
Sepsi s-a distrat cu Academica Clinceni

Articol de , - Publicat luni, 04 aprilie 2022 19:30 / Actualizat luni, 04 aprilie 2022 20:15

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a distrat pe teren propriu în fața Academicii Clinceni, o echipă descumpănită, în plină derivă. Covăsnenii s-au impus cu 6-0 și visează la barajul pentru Europa.

Program complet play-out, AICI

Cronică de Aurelian Rotea: Game, set, meci Sepsi

Clinceni a reprezentat doar un sparring partner pentru cei de la Sepsi, care au dominat autoritar întreaga partidă.

Diferența de valoare a fost mult prea evidentă. Nici măcar prima de 15.000 de euro promisă de conducere ilfovenilor nu a putut opri uraganul ofensiv al gazdelor. Băieții lui Bergodi și-au propus ocuparea unuia dintre primele 2 locuri din play-out, iar Clinceni reprezenta o piedică mult prea mică în atingerea acestui obiectiv.

Așa că Sepsi a rezolvat partida în primele 15 minute. Sub un presing agresiv și un ritm de joc crescut, apărarea oaspete a cedat devreme. Nici după golul lui Luckassen și autogolul lui Florică oaspeții nu au fost în stare să arate nimic, Sepsi desfășurându-și în continuare abilitățile ofensive.

Păun a închis definitiv partida fix înainte de pauză, dar și în actul secund tot elevii lui Bergodi au făcut legea pe teren.

În fața unui adversar atât de neputincios, până și jucătorii de pe bancă, care prind mai puține minute, au vrut să-și arate calitatea, continuând recitalul. Sepsi a mai înscris de 3 ori și s-a apropiat de obiectivul impus, ajungând la 2 puncte în spatele celor de la Rapid și Botoșani, la finalul unei partide fără istoric.

+15 FOTO

Sepsi - Clinceni 6-0

Sepsi - Clinceni, echipe de start:

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Aganovic, N. Păun, Gonzalez - Ashkovski, Luckassen, Ștefănescu
REZERVE: Began, Ninaj, Bărbuț, Fulop, Vașvari, Ispas, Golofca, Tudorie, Damașcan
ABSENȚI: Achahbar (accidentat)
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CLINCENI: Ureche - Rufati, C. Ion, Corinus, Holzmann - Tsvetkov, Vrdoljak - Florică, Dima, R. Ion - Dumitrache
REZERVE: Bolboașă, Massaro, Obedeanu, Oprea, Iana, Mboko-Sambeya, Sterian
ABSENT: Jutric (accidentat)
ANTRENOR: Constantin Giurescu

Citește alte știri din Liga 1:

∞ mai buni! CFR trece de Argeș și e la o distanță uriașă de FCSB » Clasamentul ACUM
CFR CLUJ - FC ARGEȘ 2-0
Tehnicianul din Liga 1 care poate rămâne fără echipă după înfrângerea din ultima etapă: „Dacă voi vreți, eu renunț. Plec!”