INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SFERTURI

FOTO Anglia U21 învinge Portugalia și avansează în semifinalele EURO! Israel așteaptă naționala „Albionului” în penultimul act

Anglia U21 - Portugalia U21 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
Anglia U21 - Portugalia U21 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 02 iulie 2023 17:10 / Actualizat luni, 03 iulie 2023 00:00

Anglia U21 e cea de-a treia echipă calificată în semifinalele Europeanului de tineret găzduit de Georgia și România. Puștii „Albionului” au trecut de Portugalia U21 în „sfertul” disputat la Kutaisi, scor 1-0.

• Anglia U21 va juca în semifinale împotriva Israelului U21. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Ucraina U21 și Spania U21, în Ghencea!

Se conturează „careul de ași” al Europeanului care a ținut capul de afiș în fotbalul european în ultimele săptămâni. Anglia și-a respectat statutul de favorită și a trecut la limită de reprezentativa similară a Portugaliei, într-un meci disputat în Georgia, la Kutaisi, în fața a 6.900 de spectatori.

Anthony Gordon, puștiul de 22 de ani din atacul lui Newcastle, a înscris unicul gol al meciului în minutul 34, finalizând excelent după un assist plecat din gheata lui Gibbs-White.

Atenție! Unii dintre israelienii care au reușit o performanță istorică la Euro U21 ar putea veni la București în septembrie, cu naționala mare!
EURO U21

Anglia - Israel e prima semifinală a Europeanului de tineret!

Selecționata britanică a preferat să se apere în a doua parte a meciului, una în care lusitanii au atacat insistent, dar fără precizie. Portughezii n-au profitat de inexactitățile din apărarea Angliei, care a pus mâna pe biletele pentru penultimul act.

Acolo, naționala antrenată de irlandezul Lee Carsley va da peste revelația Israel. Semifinala va avea loc tot în Georgia, la Batumi.

FINAL » Anglia U21 - Portugalia U21 1-0

FOTO. Cele mai tari imagini din „sfertul” Anglia U21 - Portugalia U21

Anglia U21 - Portugalia U21 / Sursă foto: Facebook@ England football team
+4 FOTO

Anglia U21 - Portugalia U21, echipe de start:

Anglia U21: Trafford - Aarons, Garner, Harwood-Bellis, Colwill - Jones, Ramsey, Gomes, Gibbs-White - Gordon, Madueke
Rezerve: Rusworth, Griffiths, Archer, Cresswell, Doyle, B. Johnson, Palmer, Skipp, Smith Rowe, Thomas
Selecționer: Lee Carsley

Portugalia U21: Biai - Ze Carlos, Penetra, Amaro, Tavares - Neves, Dantas, Costa - Conceicao, Silva, Neto
Rezerve: Soares, Meixedo, Almeida, Araujo, Bernardo, Lelo, Moreira, A. Sousa, V. Sousa, B. Vital, Vitinha
Selecționer: Rui Jorge

Stadion: „Ramaz Shengelia”, (Kutaisi, Georgia)
Arbitru: Rade Obrenovic (Slovenia)

EURO U21 cu record de spectatori

Europeanul de tineret din Georgia și România a bătut toate recordurile de asistență în turneele U21. În primul rând, este competiția cu cel mai mare număr total de spectatori. După primele două „sferturi", s-au înregistrat 250.746, cu mult peste precedenta barieră la CE U21 (243.995 în Polonia 2017).

Și cifra va mai urca, pentru că mai sunt meciuri de jucat. În același timp, s-a depășit de trei ori recordul asistenței la un meci de Euro U21. De fiecare dată la întâlnirile Georgiei (41.887 la 2-2 cu Belgia, 43.043 la 1-1 cu Olanda și 44.338 la „sfertul" cu Israel, 0-0, 3-4 la penalty-uri). Toate aceste dueluri s-au disputat pe stadionul „Boris Paichadze" din Tbilisi.

Sferturile de finală de la Euro 2023 Under 21:

• 1 iulie: Georgia - Israel 0-0, 3-4 la loviturile de departajare
  • 1 iulie: Spania - Elveția 2-1
  • 2 iulie: Anglia - Portugalia 1-0
  • 2 iulie: Franța - Ucraina (ora 22:00, TVR 1) - Cluj Arena

VIDEO Toate informațiile înainte de Anglia - Portugalia

Două schimbări în regulile fotbalului » Pentru arbitri și portari! Se pregătește modificarea radicală a legii ofsaidului

Bayern mărește substanțial oferta pentru Harry Kane! Cât sunt dispuși să pluseze bavarezii