INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Sheffield - Arsenal 0-6, iar „tunarii” au scris istorie în Premier League: nu se mai întâmplase niciodată!

Sheffield - Arsenal 0-6 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 04 martie 2024 23:46 / Actualizat luni, 04 martie 2024 23:53

Arsenal a zdrobit-o pe Sheffield United, ultima clasată din Premier League, scor 6-0.

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. Următoarea ediție: vineri, 15 martie, ora 14:00.

Epilogul etapei 27 din Premier League a pus față în față ultima clasată, Sheffield United, și o formație cu pretenții de titlu, ocupanta locului 3, Arsenal.

Previzibil, defensiva lui Sheffield, cea mai slabă a campionatului, nu a rezistat mult contra „tunarilor”. Martin Odegaard a deschis scorul în minutul 5, iar până la pauză Martinelli, Havertz și Rice, plus autogolul lui Bogle, au dus scorul la 0-5. Ben White, cu un gol venit în minutul 58, a închis tabela la 0-6.

Dan Șucu, imediat după Craiova - Rapid: „Doamne, ce mult mi-ar plăcea!”
CSU Craiova - Rapid 1-1

Sheffield - Arsenal 0-6, iar „tunarii” au scris istorie în Premier League

Este a patra victorie consecutivă în deplasare pentru Arsenal, a treia obținută în mare stil. Arsenal a câștigat cu 6-0 la West Ham, cu 5-0 la Burnley iar acum cu 6-0 pe „Bramall Lane”, devenind astfel prima echipă din istoria Premier League care înscrie cel puțin 5 goluri în 3 deplasări consecutive.

„Tunarii” lui Mikel Arteta au acum cel mai bun golaveraj al campionatului, +45, și cel mai bun atac din elita Angliei, cu 68 de goluri marcate în cele 27 de etape de până acum.

Totuși, nu a curs numai lapte și miere pentru londonezi. Gabriel Martinelli s-a accidentat serios, nu mai putea călca în piciorul drept, și a fost înlocuit cu Gabriel Jesus după 64 de minute. „Tunarii” speră ca brazilianul să nu fie ținut multă vreme în afara terenului, mai ales în această perioadă esențială a sezonului.

Arsenal rămâne la două puncte în spatele liderului Liverpool și unul sub Manchester City, în condițiile în care cele două rivale au câștigat la rândul lor în această rundă.

Bukayo Saka, cu 13 goluri, este cel mai bun marcator pentru Arsenal în acest sezon de campionat.

Rămasă cu 13 puncte și cu un golaveraj de coșmar, -50, Sheffield pare condamnată la retrogradare. Prima echipă de pe locurile sigure, Nottingham Forest, are 11 puncte în plus.

VIDEO. Explicații la Premier GSP despre fan clubul Liverpool FC România

Tot din Premier League:

Reverența lui Pep Guardiola, după victoria cu United: „E cel mai bun din Premier League!”
Man CITY - Man United 3-1
De necrezut! Erling Haaland, autorul „celei mai diabolice ratări din istorie”: „Incredibil, n-am mai văzut la acest nivel!”