INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - BURNLEY

Tottenham - Burnley, în etapa #37 din Premier League » Londonezii au întors scorul cu Radu Drăgușin pe teren și au trimis-o pe Burnley înapoi în Championship

Radu Drăgușin / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 11 mai 2024 19:07 / Actualizat sambata, 11 mai 2024 19:26

Tottenham a reușit să câștige cu Burnley, acasă, cu scorul de 2-1, depășind pasa proastă în care s-au înregistrat 4 eșecuri consecutive. În urma acestui eșec, Burnley a retrogradat din Premier League, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Radu Drăgușin a fost introdus pe teren în minutul 75, înlocuindu-l pe Oliver Skipp, mijlocaș care a fost folosit pe postul de fundaș stânga în acest meci.

Elevii lui Vincent Kompany aveau doar varianta victoriei la Londra și au început tare meciul. Vitinho a ratat o șansă mare de a deschide scorul în minutul 5, când Vicario s-a opus extraordinar și a respins mingea în corner.

Insistența celor de la Burnley a dat roade în minutul 25, când Jacob Bruun Larsen l-a învins pe Vicario cu un șut în colțul stâng, după pasa de gol a lui Sander Berge.

Tottenham a reușit să egaleze după doar 7 minute, când fundașul dreapta Pedro Porro a finalizat perfect faza creată de Brennan Johnson.

Londonezii au căutat victoria după pauză, iar golul de 2-1 a venit abia în minutul 82, când fundașul central Micky van de Ven a venit în careu și a marcat în urma pasei excepționale a lui James Maddison.

Tottenham rămâne pe locul 5 în Premier League, cu 63 de puncte, cu 4 mai puține decât ocupanta locului 4, Aston Villa.

Programul complet al etapei #37 din Premier League

Final. Tottenham - Burnley 2-1

• Au marcat: Porro '32, Van De Ven '82 / Bruun Larsen '25

Tottenham - Burnley, echipele de start

Tottenham: Vicario - Porro, Romero, van de Ven, Skipp - Bissouma, Sarr - Kulusevski, Maddison, Johnson - Son
Rezerve: Austin, Bentancur, Drăgușin, Emerson Royal, Gil, Hojbjerg, Lo Celso, Moore, Scarlett
Manager: Ange Postecoglou

Burnley: Muric - Assignon, O'Shea, Esteve, Taylor - Vitinho, Cullen, Berge, Bruun Larsen - Foster, Odobert
Rezerve: Trafford, Amdouni, Brownhill, Ekdal, D. Fofana, Gudmundsson, Manuel, J. Rodriguez, Tresor
Manager: Vincent Kompany

Stadion: Tottenham Hotspur
Arbitru: Jarred Gillett

VIDEO. Premier GSP » Amănuntul neștiut despre misiunea lui Radu Drăgușin: „Asta contează în alegerile antrenorului”

Mai puteți citi:

Ianis Hagi din nou pe teren, după 5 etape pe bancă. Cum l-au văzut ziariștii spanioli

Un om între oameni

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”