INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FARUL - URARTU 3-2

VIDEO + FOTO Larie o salvează pe Farul în prelungiri, dar campionii nu vor scăpa de furia „Regelui” » Aproape de o rușine cu Urartu

Farul a învins-o pe Urartu, scor 3-2, în prima manșă a turului II preliminar din Conference League +5   FOTO

Articol de , - Publicat joi, 27 iulie 2023 22:32 / Actualizat joi, 27 iulie 2023 22:41

Farul a învins-o pe Urartu, scor 3-2, în prima manșă a turului II preliminar din Conference League.

Puși la colț de Gică Hagi după prestația jalnică de la Tiraspol și chiar după victoria aparent lejeră cu Voluntari, în Superligă, jucătorii Farului au început destul de timid și meciul cu Urartu, campioana Armeniei.

Gică Hagi, criză de nervi în timpul meciului cu Urartu » Scenele incredibile n-au fost ignorate de arbitru
Farul - Urartu

Urartu, replică serioasă pentru Farul

O necunoscută care a surprins. Nu venise să se apere, făcea presing, combina, făcea posesie, nu arunca mingea la disperare. Mazilu a început cu o problemă, și-a spart nasul după un duel și a fost cam absent aproape toată repriza. Alibec, prea lent, a început cu călcâie fără efect.

Totuși, Nedelcu a avut prima mare ocazie, singur la 7 metri a trimis mingea cu capul pe lângă țintă. Iar armenii n-au așteptat invitații. Au prelucrat o minge la 30 de metri, Salou, nemarcat, a taiat oblic defensiva Farului, iar Maksimenko l-a pierdut pe Larie pentru 0-1. Pe margine, Hagi fierbea.

L-a mai liniștit Băluță, care a egalat repede, cu un șut la care l-a ajutat și nesigurul Melikhov. Reușita lui nu a schimbat și jocul. Armenii au continuat să fie periculoși. Și după un voleu al lui Margarian, au lovit iar. Dintr-o "liberă" de la distanță, la care Aioani n-a vrut zid, că doar n-o da ăla de acolo, de la 30 de metri.

Mazilu, gol superb în Farul - Urartu

Zotko a dat însă o mocănească la care portarul Farului n-a avut replică. Alibec putea readuce remiza pe tabelă, însă Melikhov a fost pe traseu. Gazdele au fost salvate pe final, când Mazilu, care și-a revenit, a pictat o acțiune personală. Motiv să mai și zâmbim, după o repriză cu calde și reci, motiv de o nouă ședință la vestiarul Farului.

La reluare, Hagii i-a aruncat în luptă pe Rivaldinho și pe Artean, în locul lui Benchaib, abent la debut, respectiv Grameni, lipsit de inspirație. Și totuși, tot Urartu conducea ostilitățile. Maksimenko a izbit bara! Iar ei tot pasează, tot vin periculoși, în timp ce 10 minute Farul abia a trecut mijlocul terenului.

A urmat o perioadă de joc pe contre, apoi un final cu două echipe epuizate, lipsite de vlagă și de inspirație. Farul a forțat în prelungiri și a fost salvată de căpitanul Larie, un șut de „vulpoi” de la 17 metri.

FINAL. Farul - Urartu 3-2

min. 90+5, GOOOOL Farul, 3-2: Căpitanul Larie înscrie cu un șut în forță, pe jos, de la marginea careului.
min. 90+3: Alibec scapă singur pe poartă, dar își închide unghiul.
min. 88: Santos intră în locul lui Mazilu.
min. 87: Combinație spectaculoasă între Băluță și Alibec. Tudor șutează pe jos, în cross, dar nu cadrează.
min. 83: Cursă frumoasă a lui Mazilu. Încearcă o finalizare cu dreptul, puțin peste poartă.
min. 80: Jocul colectiv al Farului nu funcționează. Jucătorii încearcă acțiuni pe cont propriu. Hagi, foarte nervos pe bancă.
min. 65: Artean blochează un șut care ar fi zguduit plasa. Aioani era învins. Momente de presiune ale armenilor.
min. 63: Mazilu centrează la firul ierbii, Alibec vine lansat dar trimite peste poartă. Hagi îl trimite pe Sîrbu în locul lui Borza.
min. 55: Rivaldinho, introdus la pauză, trimite un lob peste portar. Un apărător respinge in-extremis de pe linia porții.
min. 48: Urartu începe în forță și zguduie bara porții lui Aioani.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 45+4, GOL Farul, 2-2: Adrian Mazilu evită doi adverasri, își face mingea pe stângul și șutează aproape de vinclu, la colțul lung, de la 16 metri.
min. 45: Prima repriză a fost prelungită cu cel puțin 5 minute.
min. 44: Alibec trage tare dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. Portarul respinge în lateral.
min. 38, GOL Urartu, 1-2: Ivan Zotko înscrie dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri. Marian Aioani nu pune zid, plonjează târziu și nu poate să respingă.

min. 30: Gică Hagi are un moment de nervozitate. Lovește mingea într-un panou publicitar și vede cartonașul galben.

min. 27, GOL Farul, 1-1: Băluță preia elegant cu călcâiul, evită un adversar, apoi trage cu piciorul stâng, de la 20 de metri. Execuția nu e grozavă, pe jos, pe centru, dar portarul o scapă în plasă.

min. 23, GOL Urartu, 0-1: Artem Maksimenko a deschis cu un șut din interiorul careului, pe sub AIoanui. Defensiva campioanei României a stat groaznic, ieșire haotică la ofsaid.
min. 17: Joc haotic, greșeli mari în ambele tabere. Alibec ține prea mult de minge, încearcă să dribleze, dar pierde de fiecare dată.
min. 15: Kiki șutează de la 18 metri, fără emoții pentru portarul advers.
min. 11: Pavel Mogilevets, mijlocașul lui Urartu, s-a accidentat și va fi înlocuit.
min. 7: Nedelcu reia prost cu capul, din 10 metri, după o centrare perfectă a lui Grameni.
min. 5: Adrian Mazilu este fault și cade urât, se lovește de Mogilevets și are nevoie de îngrijiri medicale. Are nasul spart. Lovitura liberă rezultată este executată de Alibec, în zid.
Partida a început cu un cadru superb cu apusul de la Ovidiu.

Farul - Urartu, echipele de start:

Echipa de start a Farului: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, Alibec, Benchaib
Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, L. Banu
Antrenor: Gheorghe Hagi

• Amine Benchaib (25 de ani), mijlocașul adus în vară de la CS Mioveni, debutează în tricoul Farului.

Urartu: Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko - Antwi, Salou, Marcos Junior, Margaryan - Mogilevets - Maksimenko, Grigoryan
Rezerve: Umreyan, Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Melkonyan, Barry, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Zdhikuua, Polyakov
Antrenor: Dmitry Gunko

Stadion: Central, Ovidiu
Arbitru: Martin Dohal / Asistenți: Adam Jekkel și Frantisek Ferenc (toți din Slovacia)

Reacția lui Florinel Coman după ce a decis CSKA 1948 Sofia - FCSB: „Asta e cea mai mare problemă la retur”
CSKA 1948 SOFIA - FCSB 0-1
Gigi Becali a intervenit imediat după CSKA 1948 - FCSB și a făcut praf echipa: „El era ca la circ! Nu-mi dau seama ce se întâmplă, suntem scoși deja”
CSKA 1948 - FCSB 0-1

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă