INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FCSB - NORDSJAELLAND 0-0

FOTO Cu om în plus 30 de minute, FCSB n-a tras pe poarta lui Nordsjaelland! Atmosferă fabuloasă, probleme de arbitraj și calificare amânată

Articol de , , , - Publicat joi, 10 august 2023 23:26 / Actualizat joi, 10 august 2023 23:35

FCSB și Nordsjaelland au remizat, scor 0-0, în prima manșă a turului III preliminar din Conference League. Vicecampioana României a jucat jumătate de oră cu om în plus, dar nu a expediat niciun șut pe spațiul porții adverse.

• Returul Nordsjaelland - FCSB are loc pe 17 august, în Danemarca, de la ora 19:30; Câștigătoarea acestui meci va juca în play-off-ul Conference League cu învingătoarea dublei Sabah Baku - Partizan Belgrad
  • Sepsi - Aktobe s-a încheiat. Câștigătoarea dublei joacă în play-off cu învingătoarea meciului Bodo/Glimt (Norvegia) - Pyunik Erevan (Armenia)
  • Farul a făcut spectacol cu Flora. Câștigătoarea dublei joacă în play-off cu pierzătoarea dintre Qarabag (Azerbaidjan) și HJK (Finlanda).
FCSB a cerut trei penalty-uri cu Nordsjaelland! tribunele au explodat: „Hoții, hoții!” » Fotoreporterul GSP a surprins cadru cu cadru cea mai fierbinte fază a meciului
FCSB - Nordsjaelland

FCSB a avut o strategie clară în fața mașinăriei de pase daneze. Chiar Mihai Stoica a dezvăluit-o în ziua premergătoare partidei. Vicecampioana României s-a mulțumit cu o defensivă ermetică, încercând să speculeze riscurile asumate de danezi. Compagno a încercat să profite în două rânduri în prima repriză, dar fără succes.

FCSB, remiză muncită cu Nordsjaelland

Elevii lui Charalambous și Pintilii nu și-au pierdut capul în fața celor 27.000 de spectatori. Au respectat cu sfințenie partitura tactică, cel puțin în prima repriză.

Minutul 60 părea să schimbe totul. Nordsjaelland a rămas în 10 oameni, dar FCSB n-a căpătat curaj. Schimbările haotice ordonate de Gigi Becali au compensat omul în plus.

Vicecampionii României au terminat meciul fără șut pe poartă, iar returul din Danemarca pare mai mult decât complicat.

FINAL. FCSB - Nordsjaelland 0-0

S-a terminat meciul!
min. 90+2: Nygren nimerește bara transversală din lovitură liberă.
min. 90: De la margine sunt arătate 7 minute adiționale.
min. 80: Televiziunea e prezentat un moment de nervozitate al lui Compagno, din momentul schimbării. Italianul a lovit banca cu piciorul.

min. 71: Olaru a fost aproape să profite de un moment de letargie al defensivei adverse. Portarul danezilor intră tare, cu talpa sus, dar arbitrul nu fluieră nimic. La acțiune imediat următoare, și Djokovic a cerut lovitură de la 11 metri. Tribunele strigă „Hoții, hoții!”.

Djokovic, împins în careu

min. 67: Deși e în inferioritate, Nordsjaelland controlează ostilitățile. Nuamah trimite un șut surprinzător, din unghi. Târnovanu respinge în corner.
min. 59: Adamo Nagalo vede al doilea cartonaș galben pentru un fault tare asupra lui Octavian Popescu. Explozie de bucurie în tribunele arenei din Ghencea.

min. 56: Marcus Ingvartsen, atacantula dus de danezi de la Mainz, nu mai poate continua. E înlocuit cu Benjamin Nygren.
min. 51: Și Martin Frese are nevoie de îngrijiri medicale. A primit direct în figură o minge trimisă cu putere de Dawa. Va continua meciul.

min. 47: Pantea vine tare din spate și intervine perfect, în propriul careu, în fața lui Osman. Meciul este întrerupt din cauza accidentării lui Mario Dorgeles. Mijlocașul de 19 ani nu mai poate continua.
min. 46: A început repriza secundă!

Tavi Popescu s-a încălzit intens pe durata pauzei. Va juca în repriza secundă în locul lui Cordea.

Final de repriză. Raportul șuturilor pe spațiul porții după 45 de minute este ZERO - UNU!
min. 42: Nordsjaelland are o posesie sterilă, plimbă mingea la centrul terenului. FCSB se mulțumește să aștepte greșeala.

Păzea, vine tăvălugul! O reprezentantă a României își știe în proporție de 99% posibila adversară din play-off-ul Conference League + surpriză pe traseul FCSB-ului
PLAY-OFF
+9 FOTO

min. 15: Florinel Coman are un prim sfert de oră bun. L-a găsit pe Cordea cu două „diagonale”, dar continuare nu a fost cea dorită.
min. 5: Ștefan Târnovanu are o intervenție absolut miraculoasă la o lovitură de cap din 6 metri.
min. 2: Andrea Compagno ratează prima ocazie a meciului, șut din unghi, de la 8 metri. Mingea s-a dus peste poartă.
A început partida! Cei peste 27.000 de fani fac o atmosferă incendiară.

FCSB - Nordsjaelland, echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Ov. Popescu, Djokovic, Olaru - Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ngezana, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

• O singură schimbare la FCSB față de derby-ul cu CFR Cluj. Andrea Compagno apare în atac în locul lui Octavian Popescu.
  • Adrian Șut, titular la întocmirea foii de joc, s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Ovidiu Popescu.

Nordsjaelland: Hansen - Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew, Frese - Diomande, Tverskov, Bocha - Nuamah, Invartsen, Osman
Rezerve: Eriksson - Nygren, M. Hansen, Marxen, Hey, Sertdemir, Antman, Svensson, Coulibaly, Schandorff, Barslund, Munchk
Antrenor: Johannes Hoff Thorup

Stadion: Steaua
Arbitru: Milos Boskovic (Muntenegru)

UPDATE 21:20 » Dinamo, principala țintă a Peluzei Nord

Peluza Nord a celor de la FCSB a ignorat conflictul cu CSA Steaua și a scandat minute bune împotriva rivalilor dinamoviști.

UPDATE 20:50 » Stadionul se umple! Mesaj special în Peluză

În Peluza Nord a apărut un mesaj special în contextul conflictului dintre FCSB și CSA: „Steaua București”.

UPDATE 20:25 » Nordsjaelland, susținută de 20 de persoane

UPDATE 19:49 » FCSB a ajuns la stadion

Delegația celor de la FCSB a ajuns la stadion.

UPDATE 19:45 » Lume multă la casele de bilete

Casele de bilete ale arenei din Ghencea sunt deschise până la ora 21:30. Zeci de fani sunt la rând în acest moment pentru a-și procura tichete.

UPDATE 19:30 » Incident în drumul spre stadion

Jandarmeria a emis un comunicat în care anunță că asupra unui minor în vârstă de 15 ani a fost găsit un cuțit de tip briceag.

În jurul orei 18:00, pe șoseaua Antiaeriana, jandarmii au observat o persoană de sex masculin ce se deplasa către zona fostului cinematograf Lira, folosită ca loc de adunare pentru suporterii FCSB, încercând să evite forțele de ordine.

Totodată, acesta a menționat că nu este membru al niciunui grup de suporteri și a fost condus la secția de poliție pentru întocmirea actelor necesare sesizării organelor de urmărire penală
- Jandarmeria București

UPDATE 18:30 » Galeria celor de la FCSB, corteo spre stadionul Ghencea

+18 FOTO

Peluza Nord a celor FCSB s-a deplasat într-un corteo impresionant înaintea derby-ului cu CFR Cluj. Fanii vicecampioanei repetă demonstrația de forță și astăzi. Începând cu ora 18:00, suporterii au început să se strângă pe Calea 13 Septembrie.

UPDATE 18:00 » FCSB - Nordsjaelland NU se vede la TV în Danemarca

Meciul dintre FCSB și Nordsjaelland, din turul III preliminar al Conference League, va fi televizat în România pe Pro TV. Fanii fotbalului din Danemarca nu vor putea urmări meciul la televizor, doar contra cost pe o platformă online. Prețul e ridicat, 15 euro.

UPDATE 17:00 » 7 linii STB vor avea program prelungit

S-a decis, astfel, că șapte linii STB vor avea program prelungit după confruntarea găzduită de stadionul „Steaua”, o soluție care vine în sprijinul spectatorilor care nu vin cu mașinile personale la partida programasă diseară. La fel s-a întâmplat și duminică, după FCSB - CFR Cluj, meciul sinonim cu revenirea echipei lui Gigi Becali pe stadionul din Drumul Taberei.

VIDEO Totul despre FCSB - Nordsjaelland

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”