INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SEPSI - AKTOBE

VIDEO Niczuly crede în calificare: „Le vom pune probleme” + Ce spune eroul lui Sepsi

Sepsi - Aktobe 1-1, în turul 3 preliminar din Conference League. Roland Nicluzly, portarul și căpitanul covăsnenilor, analizat partida de la Sf. Gheorghe.

Articol de , - Publicat joi, 10 august 2023 22:35 / Actualizat vineri, 11 august 2023 00:06

Sepsi - Aktobe 1-1, în turul 3 preliminar din Conference League. Roland Niczuly, portarul și căpitanul covăsnenilor, analizat partida de la Sf. Gheorghe.

Niczuly a avut câteva intervenții bune, însă nu a avut ce să mai facă la golul lui Santana. Portarul lui Sepsi este încrezător că echipa lui se poate califica, mai ales că staff-ul covăsnenilor va avea mai multe informații disponibile despre Aktobe. Returul are loc pe 17 august, de la ora 18:00.

Niczuly: „Le vom pune probleme la retur”

„Nu ne-a surprins la faza fixă. S-a strecurat un jucător advers printre noi și au marcat. Se întâmplă, bine că am egalt. Plecăm cu șanse egale în retur. Sperăm să pregătim meciul mult mai bine la retur. Și eu stau foarte bine fizic, sunt în plin campionat. Sunt agresivi, omogeni, ne-au pus în dificultate. Trebuia să reușim mai multe.

Aktobe e mai tare decât CSKA, dar nu putem să îi comparăm cu Dudelange (n.r. la întrebarea reporterului), o echipă foarte bună, care apoi a câștigat grupa în Conference. Ne ajută pauza, acum i-am văzut și live, nu prea aveam informații despre ei. Îi vom analiza, le vom vedea minusurile și plusurile. Șansele sunt egale. Au un public numeros, care îi susține din primul până în ultimul minut.

Ne dă speranțe parcursul, suntem buni defensiv. Am avut și câteva ocazii, dar după ce le vom analiza minusurile le vom pune mai multe probleme”, a declarat Niczuly după meci, la zona mixtă.

Varga: „Mergem acolo să câștigăm”

Roland Varga, marcatorul lui Sepsi în minutul 89, a vorbit și el la finalul partidei: „Nu suntem mulțumiți de rezultat, dar avem revanșa săptămâna viitoare și mergem acolo să câtșigăm. Am dat totul să nu pierdem acasă. Ne-am creat niște ocazii, dar nu am mai putut marca al doilea gol. Nu ne-au surprins, ne așteptam să joace cum au făcut-o.

Nu avem altă variantă, trebuie să câștigăm la retur. Aktobe e mai bună decât CSKA, arată ca o echipă. E mai compactă. Vom încerca să câștigăm săptămâna viitoare”.