Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ALBANIA

FOTO Stupoare la Dortmund » A marcat cel mai rapid gol din istoria EURO, în poarta Italiei

Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO/ foto:  Guliver/GettyImages
Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 22:08 / Actualizat sambata, 15 iunie 2024 22:59

Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO, cu Italia.

Jucătorul lui Sassuolo a marcat în poarta Italiei în secunda 23, în grupa B la EURO 2024. Precedentul record data din 2004, când Dmitri Kirichenko puncta pentru Rusia în poarta Greciei după 67 de secunde.

Nedim Bajrami a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO

Bejrami a profitat de o gafă în apărarea Italiei, comisă de Dimarco, fundașul stânga. Jucătorul lui Inter a aruncat greșit de la margine, balonul a ajuns la mijlocașul albanez, care a intrat în careu și a tras năpraznic la colțul scurt.

Donnarumma nu a avut nicio șansă, balonul s-a dus în vinclu și Bejrami a intrat în istoria Campionatului European. E primul gol din istoria EURO marcat înainte de borna de 60 de secunde.

TOP 5 cele mai rapide goluri din istoria EURO

1. Nedim Bajrami - 23 de secunde / Italia - Albania, EURO 2024
  2. Dmitri Kilirelnko - 1 minut și 7 secunde / Rusia - Grecia 2-1 la EURO 2004
  3. Emil Forberg - 1 minut și 22 de secunde / Suedia - Polonia 3-2, EURO 2020
  4. Yussuf Poulsen - 1 minut și 39 de secunde / Danemarca - Belgia 1-2, EURO 2020
  5. Robert Lewandowski - 1 minut și 40 de secunde / Polonia - Portugalia, EURO 2016
Momentul execuției lui Bejrami cu Italia

Cine e Bejrami, marcatorul celui mai rapid gol de la EURO

Bejrami, jucătorul care tocmai a scris istorie, e mijlocașul lui Sassuolo, unde nu e un titular indiscutabil. Are 28 de meciuri bifate în Serie A în sezonul trecut, a marcat două goluri și a dat două pase decisive.

Mijlocașul ofensiv a bifat doar 38% din minutele posibile în campionatul Italiei în ediția precedentă, la finalul căreia Sassuolo a retrogradat în Serie B. Albanezul de 25 de ani e cotat la 4,5 milioane de euro pe Transfermarkt.

Nu are echipă, l-a criticat până și soția, dar nu își ia gândul de la națională: „Încă sunt tânăr! Cred că puteam să fiu și eu în lotul pentru Euro”
Jurnalistul Cătălin Striblea, despre verdictul ÎCCJ în cazul Mario Iorgulescu: „Scăparea unui criminal drogat este mult peste limita suportabilității oricui. Aveți de dat explicații românilor”