zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GERMANIA - SCOȚIA 5-1

Julian Nagelsmann a arătat unde s-a făcut diferența: „În acel moment, Scoția era speriată”

Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 09:54 / Actualizat sambata, 15 iunie 2024 11:16

Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann (36 de ani), s-a arătat foarte mulțumit de evoluția jucătorilor săi, după ce „Tancurile” au zdrobit Scoția, scor 5-1, în debutul Campionatului European din 2024.

Nagelsmann și-a lăudat elevii, în primul rând, pentru că au arătat atitudine, au fost dornici să mai înscrie și după ce conduceau cu 4-0. Antrenorul german a subliniat, de asemenea, că reprezentativa sa a fost agresivă și a avut o posesie la cel mai înalt nivel (68 % față de 32 %).

Julian Nagelsmann, încântat de prestația nemților

El a evidențiat că diferența în meci a fost făcută în primele 15-20 de minute și s-a arătat surprins de faptul că Scoția nu a presat sus, în același mod în care a făcut-o în preliminarii.

„Semnalele din partea jucătorilor noștri au fost extraordinare. Este un semn bun că ești înfometat să înscrii, atunci când conduci cu 4-0.

Sunt fericit, sunt mulțumit! Nu este deloc ușor să ai meciul de debut în țara ta de origine. Ne-am uitat în urmă, la primele jocuri ale ultimelor turnee care nu au fost atât de bune, așa că, până la urmă, ne-am confruntat cu un fel de presiune.

Primele 15 minute au fost foarte bune. De atunci, Scoția a fost surprinsă, cam speriată. Am fost mulțumit de performanță și apoi am rămas concentrați pe tot jocul. Dar mai ales în primele 20 de minute am evoluat genial: posesie bună a balonului, contrapresing bun, agresivitate foarte bună.

Am fost oarecum surprins că Scoția nu a fost atât de agresivă în primele 20 de minute. Cred că au fost surprinși de posesia noastră.

Ei au simțit că avem mulți jucători în atac care pot marca goluri și apoi s-au apărat puțin mai adânc. Nu au presat sus, așa cum au făcut uneori în jocurile de calificare”, a declarat Julian Nagelsmann, la finalul partidei, conform eurosport.com.

În celălalt meci al Grupei A, din care fac parte Germania și Scoția, Ungaria va înfrunta Elveția sâmbătă, începând cu ora 16:00.

VIDEO Corespondență GSP din Germania » Un fan scoțian îi urează naționalei lui Edi Iordănescu să dea peste Scoția în ”sferturi”: ”Știu de Hagi. Și de tată și de fiu”

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei