INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 2

VIDEO + FOTO Spectacol total în Champions League! PSG, umilită de Newcastle, Barcelona a câștigat la limită » Toate rezultatele + Clasamentele

Newcastle a umilit-o pe PSG +24   FOTO
Newcastle a umilit-o pe PSG

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 23:00 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 00:25

Azi s-au jucat 8 meciuri din etapa a doua din grupele Champions League. A fost o seară spectaculoasă, cu 27 de goluri.

Newcastle a umilit-o pe PSG, 4-1

Trupa lui Eddie Howe i-a răsplătit pe fani, care au venit să celebreze revenirea în Champions League după 20 de ani, cu o victorie la care puțini s-ar fi așteptat.

VAR-ul a salvat brigada lui Istvan Kovacs » Gol anulat inițial, validat după reluări
NEWCASTLE - PSG

Newcastle a început excelent meciul, iar Almiron a făcut 1-0 în minutul 17. Scorul la pauză a fost 2-0, după reușita lui Burn (39). După pauză, tot Newcastle a început mai bine, iar Longstaff a făcut 3-0 în minutul 50. PSG a redus din diferență, prin Luca Hernandez (58), dar nu a fost suficient. Schar a închis tabela în 90+1 pentru un 4-1 de necrezut.

Iar după două etape, Newcastle e lider în grupă (4 puncte), peste PSG (3), AC Milan (2) și Borussia (1).

+20 FOTO

Victoria la limită pentru Barcelona

Barcelona a câștigat la limită pe terenul lui Porto, 1-0. Singurul gol a venit în minutul 45+1, din partea lui Ferran Torres. În partea a doua, gazdele au dominat jocul, au marcat o dată, dar reușita a fost anulat pentru ofsaid.

Primele două meciuri ale serii au fost extrem de spectaculoase și s-au încheiat cu același scor. Antwerp a pierdut pe teren propriu, 2-3 cu Șahtior, deși avea 2-0 la pauză, iar în minutul 90+7 a primit un penalty, pe care Alderweireld l-a ratat.

City și Lazio au dat lovitura pe final

Manchester City a câștigat pe terenul lui Leipzig, 3-1, grație unor goluri marcate pe final. Julian Alvarez a făcut 2-1 în minutul 84, iar Doku a stabilit rezultatul final în minutul 90+2.

La fel ca în meciul cu Atletico Madrid, când a obținut un egal, Lazio a dat din nou gol în prelungiri. La 1-1, în minutul 90+6, Pedro a dat lovitura și a adus victoria pe terenul lui Celtic.

Spectacol în primele meciuri ale serii

Pe terenul lui Atletico Madrid, Feyenoord a condus de două ori, 1-0 și 2-1, dar a pierdt, 2-3. Eroul trupei lui Diego Simeone a fost Alvaro Morata, care a reușit o dublă.

GRUPA E

FINAL » Atletico Madrid - Feyenoord 3-2

Echipe de start

Atletico Madrid: Oblak - Molina, Azpilicueta, Witsel, Hermoso, Lino - De Paul, Koke, Saul - Morata, Griezmann
Antrenor: Diego Simeone

Feyenoord: Wellenreuther - Geertruida, Trauner, Hancko, Hartman - Wieffer, Zerrouki, Timber - Stengs, Ueda, Igor Paixao
Antrenor: Arne Slot

FINAL » Celtic - Lazio 1-2

Echipe de start:

Celtic: Hart - Johnston, Philips, Scales, Taylor - O'Riley, McGregor, Hatate - Maeda, Furuhashi, Yang
Antrenor: Bredan Rodgers

Lazio: Provedel - Lazzari, Patric, Romagnoli, Hysaj - Kamada, Vecino, Luis Alberto - Felipe Anderson, Immobile, Zaccagni
Antrenor: Maurizo Sarri

GRUPA F

FINAL » Newcastle - PSG 4-1

Newcastle: Pope- Trippier, Schar, Lascelles, Burn - Longstaff, Guimares, Tonali - Almiron, Isak, Gordon
Antrenor: Eddie Howe

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Skriniar, Hernandez - Dembele, Ugarte, Zaire Emery - Kolo Muani, G. Ramos, Mbappe
Antrenor: Luis Enrique

FINAL » Dortmund - AC Milan 0-0

Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummel, Schlotterbeck, Besebaini - Can, Ozcan - Brandt, Reus, Malen - Fullkrug
Antrenor: Edin Terzic

AC Milan: Maignan - Calabria, Thiaw, Tomori, Hernandez - Musah, Reijnders, Pobega - Pulisic, Giroud, Leao
Antrenor: Stefano Pioli

GRUPA G

FINAL » RB Leipzig - Manchester City 1-3

RB Leipzig: Blaswich - Klostermann, Simakan, Lukeba, Rum - Simmons, Schlager, Selwald, Frosberg - Openda, Poulsen
Antrenor: Marco Rose

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Gvardiol - Rodri, Lewis - Foden, B. Silva, Grealish - Haaland
Antrenor: Pep Guardiola

FINAL » Steaua Roșie Belgrad - Young Boys 2-2

Steaua Roșie: Glazer - Mijailovic, Dragovic, Djiga, Rodic - Stamenic, Hwang - Bukari, Ivanic, Mitrovic - Ndiaye
Antrenor: Barak Bakhar

Young Boys: Racioppi - Janko, Camara, Benito, Garcia - Males, Niasse, Ugrinic - Elita, Itten, Monteiro
Antrenor: Raphael Wicky

GRUPA H

FINAL » Antwerp - Șahtior 2-3

Antwerp: Butez - Bataille, Alderweireld, Coulibaly, Wijnald - Ekkelenkamp, Vermeeren, Keita - Muja, Janssen, Balikwisha
Antrenor: Marc van Bommel

Șahtior: Riznyk - Konoplya, Rakitskyi, Matvilenko, Azarovi - Stepanenko - Zubkov, Nazaryna, Sudakov, Kryskiv - Sikan
Antrenor: Patrick van Leeuwen

FINAL » FC Porto - Barcelona 0-1

Porto: Costa - Joao Mario, Cardoso, Carmo, Wendell - Varela, Eustaquio - Pepe, Baro, Galcoeno - Taremi
Antrenor: Sergio Conceicao

Barcelona: Ter Stegen - Cancelo, Araujo, Kounde, Balde - Gavi, Romeu, Gundogan - Yamal, Lewandowski, Joao Felix
Antrenor: Xavi

Atac frontal la Florentino Perez. „Real Madrid a mituit arbitrii înaintea Barcelonei!”