INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MLS

VIDEO Un fotbalist român, eroul echipei sale în America » A înscris golul victoriei în minutul 96 din Liga Campionilor

Alexandru Mățan a înscris golul victoriei lui Columbus Crew în optimile Ligii Campionilor CONCAF, foto: Twitter

Articol de - Publicat joi, 07 martie 2024 15:22 / Actualizat joi, 07 martie 2024 15:56

Alexandru Mățan (24 de ani) a marcat golul victoriei echipei sale, Columbus Crew, împotriva lui Houston Dynamo, în turul optimilor Ligii Campionilor Americii de Nord. Deși a intrat pe teren în minutul 78, Mățan a decis soarta partidei din America.

Astfel, Columbus Crew are prima șansă la calificarea în sferturile Ligii Campionilor CONCAF. Returul va avea loc pe 13 martie. Mățan, fostul jucător de la Farul și Rapid a fost desemnat omul meciului. Este primul gol pe care românul îl marchează în 2024.

Anunț din interiorul FCSB: „Exclus! Gigi Becali nu va face asta vreodată”
FCSB

VIDEO. Alexandru Mățan, gol pentru Columbus Crew în America

• Golul lui Mățan, la minutul 02:46

Atacantul a câștigat campionatul în sezonul trecut alături de Columbus Crew. El a intrat pe teren în minutul 78, după ce l-a înlocuit pe Diego Rossi (26 de ani), fostul jucător al lui Fenerbahce.

Houston Dynamo a deschis scorul în minutul 61, prin argentinianul Franco Nicolas Escobar (29 de ani), dar reușita sa a fost anulată din cauza unei poziții de offside. Trupa lui Mățan a avut și ea o reușită anulată. Christian Ramirez (32 de ani) a punctat în minutul 74, dar golul a fost anulat tot din cauza unei poziții de offside.

Mățan a intrat pe teren în minutul 78 și i-a adus victoria echipei sale în minutul 90+6. El a beneficiat de o pasă în partea stângă, a căutat colțul lung, iar mingea expediată de el a fost deviată de mijlocașul lui Houston, Adalberto Carrasquilla (25 de ani). Totuși, potrivit americanilor, Mățan a fost creditat ca marcator.

3,5 milioane de euroeste cota lui Alexandru Mățan, conform Transfermarkt.

În urma acestui succes, Columbus Crew este aproape de sferturile Ligii Campionilor CONCAF. Trupa lui Mățan are două victorii și un rezultat de egalitate în 2024. Jucătorul român a fost titular într-un singur meci, remiza din deplasare cu Minnesota, scor 1-1, din MLS. El a fost înlocuit la pauză în acea partidă.

Mățan evoluează din 2021 pentru Columbus Crew. A fost împrumutat la Rapid în sezonul trecut, dar a revenit în America, acolo unde evoluează aproape meci de meci, deși de cele mai multe ori este introdus pe teren din postura de rezervă.

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Triplul campion cu FCSB vrea să rezolve o problemă imensă a fotbalului românesc: „În Italia am văzut”
GSP Live
Influencerii au preluat fosta adversară a lui FCSB » Clubul și fanii au luat foc: „FIFA în viața reală?! INACCEPTABIL!”