INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Răzvan Lucescu, lăudat de starul Bafetimbi Gomis după debutul la Al Hilal: „Filosofia lui Răzvan a decis tot!”

Articol de - Publicat miercuri, 07 august 2019 11:43

Răzvan Lucescu a debutat cu dreptul pe banca celor de la Al Hilal, într-o victorie cu Al Ahli, scor 4-2, în optimile de finală ale LigiI Campionilor Asiei.

Răzvan Lucescu şi-a început perfect aventura în Golf la Al Hilal. Primul meci oficial i-a adus şi întâia victorie, 4-2 în derbyul saudit cu Al Ahli, şi o opţiune serioasă pentru accederea în „sferturile” Ligii Campionilor Asiei. Echipa sa a revenit de la 1-2 la pauză, iar eroul serii a fost Bafetimbi Gomis, autorul unui hat-trick la Jeddah.

Jocul s-a schimbat la pauză

Chiar atacantul francez a lăudat strategia şi indicaţiile date de antrenorul român între reprize. „Presiunea pe care am exercitat-o în partea secundă i-a forţat pe fundaşii adverşi să greşească. Puteam să ne impunem la un scor şi mai clar. Au decis stilul de joc şi filozofia cu care a venit Răzvan”, a declarat Gomis în „Al Riyadh”.

„Arbitrul a greşit la două goluri”

Branko Ivankovici, tehnicianul gazdelor, le-a cerut scuze fanilor lui Al Ahli pentru eşec, însă a dat vina şi pe arbitraj: „Nu s-a ridicat deloc la nivelul unei asemenea partide. Ne-a acordat cartonaşe galbene nemeritate, primul gol primit a venit dintr-un ofsaid foarte limpede, iar la cel de-al doilea a inventat acea lovitură liberă”.

„Atmosfera şi presiunea publicului au influenţat debutul nostru de meci, în care s-a văzut lipsa de experienţă a echipei. Sunt mulţumit pentru victorie, chiar dacă am comis unele greşeli şi am primit un gol foarte repede”Răzvan Lucescu, antrenor Al Hilal

Vezi și:

VIDEO Ce șansă! La primele minute în Liga Campionilor, Răzvan Marin a fost aproape de un gol fantastic pentru Ajax + rezultatele serii în UCL

Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Csikszereda - Dinamo » Momente uluitoare la Miercurea Ciuc: „Plecați cu toții, lăsați-ne!”
Presa din Ungaria, reacție devastatoare după Csikszereda - Dinamo: „Nu au existat”
Vrea să scape imediat de la FCSB » Jucătorul transferat pentru 400.000 de euro nu mai suportă și se pune la masa negocierilor cu Gigi Becali

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”