INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

A debutat Ionuț Radu la Bournemouth » Cum s-a descurcat portarul român în amicalul cu Atalanta

Ionuț Radu la meciul de debut cu Atalanta // Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 29 iulie 2023 18:58 / Actualizat sambata, 29 iulie 2023 19:20

Ionuț Radu (26 de ani) l-a schimbat la pauză pe căpitanul lui Bournemouth, Neto, care a primit două goluri în prima repriză de la Maehle și Koopmeiners. Managerul Andoni Iraola i-a oferit 45 de minute, în care a primit un gol, formația italiană câștigând cu 3-1.

Abia a semnat joi contractul de împrumut pentru un sezon cu Bournemouth și a și intrat în pâine. Ionuț Radu a privit de pe banca de rezerve prima repriză a amicalului de pe teren propriu cu Atalanta. Managerul Andoni Iraola a început cu titularul de drept, Neto, care a primit două goluri de la oaspeți în 45 de minute, autori fiind Maehle și Koopmeiners.

Ionuț Radu îi cere ajutorul lui Alex Dobre, fost la Bournemuth: „Îl voi suna pentru a afla fiecare detaliu despre club”
STRANIERI

Ionuț Radu, gol primit din fază fixă la Bournemouth

Portarului împrumutat de la Inter i-a venit rândul să joace după pauză, când a intrat în locul căpitanului echipei, pe care va încerca să-l scoată dintre buturi în Premier League. Radu nu prea a avut ce apăra, bergamascii oferind o replică mai slabă decât în primul mitan.

Au contat și schimbările operate după pauză de cei doi antrenori. Bournemouth a presat, dar nu și-a creat ocazii clare de a egala pe tabelă. De marcat a făcut-o Atalanta spre finalul partidei, prin Latte Lath. Gol venit dintr-o fază fixă în care a greșit galezul Moore, intrat în repriza secundă.

Ultimul test al lui Bournemouth e cu Lorient

La 26 de ani, Ionuț Radu și-a trecut în CV al 7-lea club al carierei, primul din Anglia, în Premier League. Bournemouth are opțiunea transferului definitiv, pentru 8 milioane de euro, în iulie 2024. Se va lupta cu irlandezul Darren Randolph (absent azi de pe foaia de joc) pentru postul de rezervă a lui Neto.

Radu mai are un amical până la startul campionatului, tot pe „Vitality Stadium”, sâmbăta viitoare, cu Lorient.

Provocarea în viața unui sportiv e ceea ce menține focul carierei. Ai nevoie de provocări pentru a-ți păstra zi de zi motivația. Suntem trei portari buni și ne vom motiva reciproc să ne pregătim și mai mult

- Ionuț Radu, portar Bournemouth

Mircea Lucescu împlinește astăzi 78 de ani: ce i-au urat Dinamo, Rapid și Dinamo Kiev

Galatasaray a avut ofertă de 15 milioane de euro pentru Olimpiu Moruțan, dar a ignorat-o