INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

CORESPONDENȚĂ GSP „Halucinant!” » De ce a fost anulat la VAR un gol din penalty în meciul lui Moruțan, Rus și Marin

Moment hilar petrecut în minutul 36 al confruntării dintre Pisa și Venezia (Serie B, runda #25), la 0-1. Joel Pohjanpalo, căpitanul oaspeților, a atins de două ori mingea în momentul executării penalty-ului, iar golul lui a fost anulat la VAR!

Articol de - Publicat vineri, 17 februarie 2023 22:30 / Actualizat sambata, 18 februarie 2023 10:07

Moment hilar petrecut în minutul 36 al confruntării dintre Pisa și Venezia (Serie B, runda #25), la 0-1, 1-1 scor final. Joel Pohjanpalo, căpitanul oaspeților, a atins de două ori mingea în momentul executării penalty-ului, iar golul lui a fost anulat la intervenția VAR!

• La Pisa au început partida din primul minut românii Adrian Rus și Olimpiu Moruțan, în timp ce Marius Marin, rezervă, a intrat pe teren în startul reprizei secunde.
  • Reporterul GSP Alexandru Barbu a fost prezent la meci și a transmis cele mai importante informații de la fața locului.
Meci de infarct la Pisa, decis de VAR! » Reporterul GSP a asistat live la o atmosferă electrizantă și relatează ce au făcut Rus, Moruțan și Marin
Pisa - Venezia 1-1

Totul a pornit de la gafa lui Rus, care a pierdut posesia și l-a determinat pe Gargiulo să-l faulteze în careu pe Tessmann

„Centralul” Paterna acordă penalty, Pohjanpalo înscrie, dar arbitrul anulează reușita atacantului finlandez după ce revede faza la monitorul VAR. Motivul? Jucătorul în vârstă de 28 de ani a atins de două ori mingea în momentul execuției, procedeu interzis de regulament.

Nimeni din stadion nu a înțeles ce s-a întâmplat inițial. „Halucinant!”, a fost reacția unui jurnalist italian prezent la masa presei.

Fază identică în Premier League

În urmă cu o lună, meciul dintre Newcastle și Fulham (1-0), revelațiile sezonului în Premier League, a produs un moment identic, altfel rar întâlnit în fotbalul profesionist.

În minutul 70, la scorul de 0-0, Aleksandar Mitrovic a alunecat, a lovit mingea cu dreptul, apoi balonul i-a atins și piciorul stâng.

Fotbaliștii lui Newcastle au observat gafa și i-au semnalat-o „centralului” Robert Jones. Oficialul a așteptat confirmarea din camera VAR, apoi a anulat reușita.

VIDEO. Atmosferă fantastică la Pisa - Venezia:

A venit verdictul » Pedri riscă să rateze El Clasico după accidentarea din meciul cu Manchester United
Barcelona - Manchester United 2-2
Cristiano Ronaldo n-a mai marcat, dar tot a ieșit în evidență la Al-Nassr: două pase de gol cu Al Taawon