OPINII  »  EDITORIAL

Senior, vasal, egal

Editorial Cristian Geambașu

Articol de - Publicat luni, 09 octombrie 2023 00:01 / Actualizat luni, 09 octombrie 2023 00:01

Dinamo a făcut 1-1 cu CFR după o prestație mai realistă decât cele care provocaseră 4 înfrângeri consecutive. Echipa lui Mandorlini a dat senzația că a venit să ia 3 puncte fără măcar să se aplece ca să le culeagă

Aroganța este o haină pe care o îmbraci atunci când te simți sigur pe tine, chiar dacă fără să știi poți arăta caraghios în ea. CFR a intrat pe teren cu aerul de superioritate al seniorului față de vasal. Vasalul fiind Dinamo, se înțelege. Și care, ca orice vasal serios, s-a revoltat.

Din fotbalul-revoltă al lui Dinamo a ieșit un 1-0 logic după 45 de minute de joc curat, la care elevii lui Burcă au contribuit cu o geometrie frumoasă a paselor, iar clujenii cu o pasivitate care l-a intrigat în primul rând pe impasibilul Andrea Mandorlini.

Akt Ilic, alt Abdallah

Preț de o repriză viceliderul campionatului a înghițit în gol în fața unei echipe modeste, cu moralul țăndări după 4 înfrângeri consecutive. Mijlocul dinamovist Iglesias, Gregorio, Neluț Roșu și Ilic a fost peste cel al lui CFR, unde Muhar, Deac și Cvek nu au trimis mingi demne de a se transforma în situații de gol spre Otele și Bîrligea.

În special Ilic, omul care a cărui greșeală a îngropat echipa în meciul cu Petrolul, a arătat o neașteptată limpezime în judecarea paselor. Cu pasa lui filtrantă printre înalții fundași ai CFR-ului, mijlocașul croat a și fost la originea golului înscris de Abdallah. Un Abdallah care începe să semene chiar a fotbalist.

Blocul cu fisuri

Era neverosimil ca lucrurile să rămână așa. Pentru cine a urmărit mondialul de rugby, metamorfoza lui Dinamo a semănat cu aceea a naționalei României, care a prins câteva minute bune cu Tonga, momente care pe unii i-au îndemnat să viseze și să uite înfrângerile cosmice anterioare.

Riposta Clujului a venit la scurt timp după pauză, când Deac și Mogoș au ratat o ocazie imensă singuri în fața lui Golubovic. Sub presiune, apărarea echipei lui Burcă a început să își arate fisurile, ca un bloc construit în pripă de un dezvoltator dubios, din materiale second hand.

Liniștea succesivă tristeții

Revoltei vasalului i-a urmat la o repriză distanță replica tăioasă a seniorului. Golul lui Bîrligea a sancționat rigiditatea lui Bena și Lucas, dar și faptul că Golubovic este un portar fără talie.

Golul primit nu a pulverizat-o totuși pe Dinamo. Oprirea jocului în minutul 74, blestematul și obsedantul minut în care s-a prăbușit Cătălin Hîldan, a adus o tristețe apăsătoare pe stadion și cumva, fără să fi fost vreo minune, a indus o stare de liniște în jocul băieților lui Burcă.

Liniște cu efect tonic atunci când trebuie să construiești o fază de atac, dar contraproductivă când trebuie să ieși sigur din apărare, nu exagerând cu pase succesive cu propriu portar.

Un punct mic pentru Dinamo sinonim cu un dram de speranță. De reținut intervențiile salvatoare ale lui Golubovici. Un punct și mai mic pentru CFR, care are pretenția să stea în coasta FCSB-ului. Echitabil? Echitabil pentru cine?