SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

VIDEO Ca-n vremurile bune! Punctul cu care Simona Halep a închis setul 1 al meciului cu Paula Badosa

Simona Halep a câștigat primul set al meciului cu Paula Badosa, foto: captură de ecran Twitter +21   FOTO

Articol de - Publicat marti, 19 martie 2024 23:41 / Actualizat miercuri, 20 martie 2024 10:42

Simona Halep (32 de ani) a câștigat primul set al partidei cu Paula Badosa (26 de ani, 80 WTA), scor 6-1, la turneul WTA 1000 de la Miami, după un forehand ca-n vremurile în care se afla în top 10 WTA.

Halep a câștigat categoric primul set, după o lovitură care nu i-a dat nicio șansă jucătoarei spaniole. Simona a lovit în forță, determinată, și a prins-o pe Badosa pe contre-pied.

Ce lovitură! Punctul cu care Simona Halep a început meciul senzațional cu Paula Badosa
WTA MIAMI

VIDEO. Simona Halep, lovitură de senzație cu care a câștigat primul set al partidei cu Paula Badosa

Jocul Simonei Halep a arătat neașteptat de bine în primul set. Dezinvoltă și determinată, sportiva din România a închis setul cu o lovitură care amintește de perioada în care făcea spectacol în lumea tenisului.

Românca s-a impus pentru a treia oară pe serviciul ibericei și a reușit să-și adjudece setul. Același lucru nu s-a întâmplat și în setul doi, iar Badosa a trimis meciul în „decisiv”.

Simona a încheiat perfect primul set, după 38 de minute de joc, cu Badosa. Ultimul game al primului set a fost câștigat după cel mai istovitor game al partidei, în care Badosa a avut nu mai puțin de cinci șanse de break!

Simona Halep, palmares pozitiv în meciurile cu Paula Badosa

După ce în februarie a câștigat procesul la TAS, iar pedeapsa în scandalul de dopaj i-a fost redusă la 9 luni, Simona Halep a revenit pe teren.

Ea a primit un wild-card din partea organizatorilor turneului WTA 1000 de la Miami, astfel că s-a întors pe teren după un an și jumătate. Ultimul meci a fost în 29 august 2022, când pierdea în turul 1 la US Open. Iar acum a revenit pe teren, tot în SUA.

Este al treilea meci direct dintre Simona Halep și Paula Badosa. Halep a câștigat ambele meciuri disputate în carieră contra Paulei Badosa. A fost 6-1, 6-2 la Wimbledon 2022 și 6-3, 6-1 la Madrid 2022.

Mai multe știri despre Simona Halep:

Ana Bogdan a început cu break, dar a continuat catastrofal meciul de la Miami și a fost eliminată