FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC ARGEȘ 1-1

video Au dat-o la pace » Argeș a avut noroc împotriva Chindiei și a plecat neînvinsă de la Ploiești

Chindia - FC Argeș/ foto: Gabriela Neacșu (Facebook @ FC Argeș)

Articol de GSP - Publicat luni, 23 ianuarie 2023 18:55 / Actualizat luni, 23 ianuarie 2023 19:08

Chindia și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în etapa #22 din Superliga.

Chindia a dominat categoric prima repriză și a reușit să marcheze cu 3 minute înainte de pauză. Prima mare șansă i-a aparținut lui Căpușă. L-a pus la încercare pe Straton cu un șut din afara careului. În minutul 32, Șerban s-a aflat la finalizare la capătul unui atac rapid al gazdelor. A șutat cu stâgnul din prima, puțin pe lângă poartă. 5 minute mai târziu, tot el a fost aproape de gol.

De data aceasta, a trimis puțin peste poartă. FC Argeș nu a mai scăpat, iar Straton a fost învins de Neguț cu un șut plasat, la colțul lung.

Bate vânt de Liga 2 la un club de tradiție?! 7 mari probleme care prevestesc un dezastru
SUPERLIGĂ

Argeș a obținut un punct norocos împotriva Chindiei

După pauză, FC Argeș a început să echilibreze jocul și a reușit să egaleze, în urma unei gafe uriașe în apărarea Chindiei. Portarul Căbuz a ieșit mult dintre buturi, a degajat în colegul Corinus, iar balonul a ajuns la Garita. Atacantul „violeților” a avut de îndeplinit o simplă formalitate, singur cu poarta goală.

FC Argeș ar fi putut prelua conducerea, în minutul 66, când Căbuz a scos bine șutul din careu al lui Zebic. Piteștenii au scăpat și pe final. Mai întâi, Cooper a trimis puțin pe lângă. Apoi, Neguț a trimis spre vinclu, dar s-a lovit de zidul Straton, care a respins peste poartă.

S-a terminat egal, iar cele două au rămas în jumătatea a doua a clasamentului.

FINAL. Chindia - FC Argeș 1-1

Chindia - FC Argeș » Echipele de start

CHINDIA: 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 15. Dinu - 8. Dulca, 66. Ahmatov - 10. Neguț, 59. Popadiuc, 77. A. Șerban - 19. D. Popa
REZERVE: 1. D. Moldovan, 9. Cooper, 11. Atanase, 80. Dumitrașcu, 23. Mihaiu, 88. Ad. Ioniță, 16. Perianu, 25. Boldor, 91. Corinus
ABSENȚI: Vorobjovas, Chamed (suspendați), Grubac (accidentat)
ANTRENOR: Anton Petrea

FC ARGEȘ: 1. Straton - 2. Tofan, 95. Zebic, 43. Brendon, 44. Bassong -  88. Mimito Biai, 6. Njike - 20. G. Crețu, 80. Târcoveanu, 24. Bertrand - 14. Garita
REZERVE: 33. Micle, 7. Boubacar Hanne, 10. Calcan, 22. Rizzi, 23. M. Constantin, 25. Pârvu, 70. Jakolis, 95. Zebic, 4. Mezza Colli, 17. Dobrosavlevici
ABSENȚI: Turda (accidentat)
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Andrei Chivulete / A1: Sebastian Gheorghe, A2: Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Lucian Rusandu; Arbitru AVAR: Vladimir Urzică

Mai multe știri de actualitate din Superliga:

„Eu și Gigi Becali vorbim despre viața de apoi, dar avem o controversă” » Valeriu Iftime a povestit pentru Gazetă cum decurg discuțiile dintre el și patronul FCSB
INTERVIU
Fotbalul românesc e în comă, Burleanu prosperă » Președintele FRF, conflict de interese: face bani în nume personal de la cluburile pe care le conduce + Detaliile imperiului Burleanu
EXCLUSIV

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”