FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - ALMERE

VIDEO+FOTO FCSB câștigă și al doilea amical al verii » Victorie fără emoții pentru campioana României

FCSB a învins-o pe Almere City, din prima ligă olandeză, cu scorul de 2-1, în ultimul amical al verii înainte de debutul noului sezon. +17   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 28 iunie 2024 19:11 / Actualizat sambata, 29 iunie 2024 00:59

După ce a făcut instrucție cu amatorii de la Apeeldorn, scor 8-0, FCSB a avut astăzi un examen mai dificil. A înfruntat echipa care a încheiat pe locul 13 stagiunea trecută de Eredivisie.

FCSB, victorie în amicalul cu Almere City / foto: Facebook FCSB
+13 FOTO

Roș-albaștrii s-au impus cu scorul 2-1, prin golurile semnate de Miculescu și Băluță. Fostul jucător de la UTA a profitat de o neatenție în apărarea adversă și a înscris în poarta goală, în timp ce Băluță a înscris din lovitură de pedeapsă. Pentru olandezi a marcat Hansen.

În repriza secundă, Luis Phelipe putea marca pentru campioana României, dar portarul Bakker a reușit două parade frumoase.

FCSB se întoarce în România sâmbătă, 29 iunie, și va debuta în noul sezon pe data de 4 iulie, când o va întâlni pe Corvinul în Supercupa României. Meciul va avea loc pe stadionul Steaua.

VIDEO. Rezumatul meciului Almere City - FCSB (1-2)

FINAL. FCSB - Almere 2-1

• Au marcat: Miculescu '18, Băluță (pen.) '41 / Hansen '21
  • Final de meci!
  • Min. 85: Phelipe a fost aproape de un gol superb. A șutat cu efect, mingea s-ar fi dus în vinclu, dar portarul a respins în ultimul moment.
  • Min. 83: Luis Phelipe șutează din interiorul careului, dar portarul lui Almere reține fără probleme.
  • După pauză au intrat la FCSB: David Kiki, Nana Antwi, Vlad Chiricheș, Denis Haruț, Malcom Edjouma, Luis Phelipe, Daniel Popa, Mihai Toma
  • A început repriza secudă!
  • Final de primă repriză!
  • Min. 41: FCSB înscrie din nou, de această dată prin Alexandru Băluță, care transformă o lovitură de pedeapsă.
  • Min. 21: Olandezii egalează prin Norman Hansen.
  • Min. 18: Gol FCSB! Campioana a deschis scorul prin David Miculescu, care a profitat de o nesincronizare în apărarea adversă, l-a driblat pe Bakker și a marcat în poarta goală
  • Start de meci!

FCSB: Vlad - Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic (cpt) - Lixandru, Alhassan - Ștefănescu, Băluță, Musi - Miculescu
Rezerve: Udrea, Rădulescu - Panțîru, Haruț, D. Popa, Edjouma, L. Phelipe, Nana Antwi, Chiricheș, Toma, Pandele, Colibășanu, Laszlo, Kiki, Radaslavescu, Pădurariu, David Popa

Almere: Bakker - Akujobi, Barbet, R. van de Kamp, Jacobs -Hansen, Nalic, Resink, Poku - Robinet, Zagaritis

FCSB a anunțat că meciul se va disputa fără spectatori și nu va fi transmis în direct. Partida este programată la baza de pregătire a olandezilor.

FCSB s-a distrat în primul amical din Olanda: 8-0 cu Apeldoorn

În primul amical al verii, disputat marți, 25 iunie, FCSB a câștigat cu Apeldoorn (liga 5 din Olanda), scor 8-0. Marius Ștefănescu, transferat de FCSB în această vară de la Sepsi, a reușit să marcheze de două ori, din pasa lui Miculescu. El intrase la pauză, la fel ca David Kiki. Daniel Popa, alt nume nou, nu a jucat deloc.

FCSB a început meciul cu un mix de titulari și rezerve din sezonul trecut. Crețu, Ngezana, Radunovic, Lixandru și Băluță sunt titularii de drept care au început încă din primul minut al amicalului cu Apeldoorn.

La pauză au intrat Kiki și Marius Ștefănescu, iar jucătorul venit de la Sepsi a reușit să marcheze la doar 8 minute după ce a fost introdus pe teren. Primul a fost folosit în flancul stâng, dar în atac, nu în apărare. Kiki și Ștefănescu au purtat pe rând banderola la FCSB, o tradiție deja cunoscută la echipa bucureșteană. Nou-veniții sunt mereu căpitani la primul amical în care joacă.

Roș-albaștrii încep meciurile oficiale pe 4 iulie, când vor întâlni Corvinul Hunedoara, în Supercupa României.

+22 FOTO

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat