FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - OȚELUL 2-2

Egalat de la 2-0, Florin Pîrvu știe ce îi lipsește Petrolului: „Asta vreau în următoarele jocuri”

Florin Pîrvu // foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 01 septembrie 2023 20:46 / Actualizat vineri, 01 septembrie 2023 21:16

Florin Pîrvu (48 de ani), antrenorul lui Petrolul, a analizat remiza cu Oțelul Galați, scor 2-2, rezultat obținut după ce ploieștenii au condus cu 2-0.

„A fost un meci foarte deschis. Știam că ne așteaptă un meci foarte greu, cu o echipă organizată, foarte bună pe tranziție pozitivă. Am început puțin mai slab jocul, dar am reușit să înscriem, să intrăm cu 1-0 la pauză, apoi am marcat și golul de 2-0.

Adrian Mititelu insistă pentru un antrenor de la o echipă din Superliga » Decis să-i achite clauza de reziliere
FCU Craiova

Din păcate, am făcut câteva greșeli de poziționare și au reușit ei să ne egaleze. Oricum, a fost un meci deschis, cu ocazii de ambele părți. Din păcate, nu am reușit să câștigăm și suntem dezamăgiți.

Știam că ei vin foarte bine pe tranziții, ar fi trebuit să avem prevenție, nu am reușit să o facem atât de bine și uitați că a venit primul gol. Acolo cred că a fost un moment psihologic, nu am reușit să închidem mai bine. La 2-0 am avut o bară prin Gicu Grozav, acolo cred că s-ar fi închis jocul”, a afirmat Pîrvu la OrangeSport.

Florin Pîrvu, după Petrolul - Oțelul Galați: „Vreau să fim mult mai atenți”

Pîrvu consideră că echipei sale i-a lipsit pragmatismul. Deși a condus cu 2-0 și a lovit bara prin Gheorghe Grozav, „lupii” s-au văzut egalați și au obținut un singur punct astăzi.

„A fost un meci plăcut, s-au înscris 4 goluri. Dar vreau să fim mult mai atenți, cu o prevenție mai bună pentru jocurile viitoare. Ne trebuie pragmatism, am condus cu 2-0 și trebuia să închidem mult mai bine jocul”, a afirmat antrenorul Petrolului.

Urmează 3 zile de pauză pentru băieți, apoi vom pregăti meciul următor. Ne așteaptă un meci foarte greu la Cluj, dar ne pregătim să facem un meci bun, să luăm punct sau puncte.

- Florin Pîrvu, antrenor Petrolul Ploiești

Mai multe știri din SuperLigă:

Dorinel Munteanu, după Petrolul - Oțelul: „Dacă era 3-0 sau 4-0 după primele 30 de minute, nu se mira nimeni”

FCSB, ești atentă? » Fotbalistul împrumutat de roș-albaștri în Superliga, mai în formă decât Tavi Popescu