FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CSU CRAIOVA

Fază controversată în Giulești: „Mi-a spart buza, dar cred că așa-mi place mie, să sar cu gura în cotul adversarului! La noi nu prea se văd astea”

Alexandru Albu a reclamat lovitura primită de la Bogdan Mitrea // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 noiembrie 2022 21:10 / Actualizat sambata, 12 noiembrie 2022 23:27

Rapid a cerut penalty aproape de minutul 30 al meciului cu Universitatea Craiova, dar „centralul” Viorel Cojocaru nu a fluierat și nici nu a fost atenționat din camera VAR că ar fi ratat o intervenție neregulamentară.

Minutul 29 al meciului din Giulești. Alexandru Albu, marcatorul golului de 1-2, și Bogdan Mitrea, unul dintre stoperii Craiovei, erau angrenați într-un duel aerian în careul oaspeților.

Încercând să-și creeze un avantaj, Mitrea a întins mâna către adversar, pe care l-a lovit cu palma peste față. Albu a căzut, a acuzat lovitura, moment în care Mitrea a respins mingea cu capul.

Rădoi, interviu incendiar! A luat la rând cei 4 jucători scoși din lot: „I-am zis să nu mai simuleze” + „Nu pot să-i cântăresc zilnic”
RAPID - CSU CRAIOVA 2-2

Rapid a cerut penalty contra celor de la CSU Craiova, la duelul Mitrea - Albu

Rapidiștii au cerut penalty, dar „centralul” Viorel Cojocaru nu a fluierat. Faza a fost analizată și de arbitrii din camera VAR, Iulian Dima și Mircea Orbuleț, dar nici aceștia nu au considerat că intervenția lui Mitrea trebuia sancționată.

Mitrea l-a lovit din lateral pe Albu // foto: captură DigiSport

Cât timp faza era analizată, căpitanul Rapidului, Cristian Săpunaru, protesta. „Centralul” i-a răspuns să se calmeze și să aștepte judecata din camera VAR. Jocul a fost ulterior reluat fără ca Rapid să primească lovitura de la 11 metri.

Albu: „La alte echipe doar îi ating un pic pe spate și se dă penalty!”

La finalul meciului Alexandru Albu a explicat faza: „A fost penalty. I-am arătat și sângele, a zis că nu-i adevărat. Înseamnă că m-am lovit singur, așa mai fac eu (ironic). Mi-a spart buza, dar cred că așa-mi place mie, să sar cu gura în cotul adversarului. La noi nu prea se văd astea, la alte echipe doar îi ating un pic pe spate și se dă penalty!”

Derby-ul cu FCSB ne-a clătinat un pic, nu ne-a prins bine, voiam să câștigăm, apoi a venit meciul cu Farul. A trebuit să stăm foarte bine mental azi, ne-am dat restart și am dominat, am arătat că putem reveni. Am simțit în teren că putem să-i batem, Mister ne-a zis să intrăm pe teren să-i mâncăm. Asta am făcut, am intrat ca niște câini turbați, s-a văzut în a doua repriză
Alexandru Albu

Alibec, accidentat din cauza VAR-ului? „Bătaie de joc. După 10 minute de pauză am făcut un sprint și am simțit ceva la coapsă”
CHINDIA - FARUL 1-1
Săpunaru și Dragoș Grigore, lăsați în urmă la golurile Craiovei » Cum au fost ridiculizați veteranii Rapidului