FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - HERMANNSTADT

VIDEO + FOTO UTA o bate pe Hermannstadt în primul meci al zilei în Superliga » Prima înfrângere suferită de sibieni după aproape 4 luni!

Articol de , , - Publicat sambata, 02 decembrie 2023 14:02 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 16:19

UTA Arad a învins-o pe Hermannstadt, scor 2-0, într-o partidă din runda cu numărul 18 din Superliga. Este prima înfrângere pe care sibienii o suferă în campionat după aproape 4 luni. Ultimul insucces venise în deplasare cu Universitatea Craiova, scor 0-1, pe 4 august.

A semnat rezilierea contractului cu FCSB, dar Becali s-a sucit și vrea să-l păstreze
FCSB

UTA i-a provocat lui Hermannstadt prima înfrângere după 13 meciuri în Superliga

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 4, când Kevin Luckassen, atacantul de la UTA, a preluat balonul în careu și l-a pius la încercare pe Căbuz cu un șut puternic, cu stângul.

A doua mare șansă ocazie a meciului a venit în minutul 20. Rareș Pop, mijlocașul arădenilor, a fost lansat excelent în spatele apărării adverse și a șutat la poarta lui Căbuz, dar mingea a lovit bara din dreapta.

Același Luckassen a fost cel care a ratat o nouă oportunitate de a marca în minutul 35. Căbuz a fost din nou la post.

+5 FOTO

UTA a forțat și la întoarcerea de la cabine. Mai întâi, Omondi, intrat la pauză pe teren, nu a putut înscrie din numai câțiva metri. Kenyanul a șutat puternic, dar Căbuz a reținut (62).

„Textiliștii” au tranșat soarta partidei în ultimele 10 minute. Kevin Luckassen a deschis scorul în minutul 79, când l-a învins cu un șut plasat, de la 12 metri, pe Căbuz

Scorul final a fost stabilit de Claudiu Micovschi, 3 minute mai târziu. Fotbalistul împrumutat de la Rapid a primit o pasă din dreapta de la Kevin Omondi. Singur în careul advers, acesta a majorat diferența și a stabilit scorul final cu un șut la colțul lung.

În urma acestui succes, UTA a urcat până pe locul 9, cu 22 de puncte, la numai 3 distanță de zona play-off-ului.

Note GSP după UTA - Hermannstadt

• UTA Arad: Fl. Iacob (cp) 6 - Căpuşă 6, Conte 7, Al. Benga 6, Abeid 6 - Carp 6, Cr. Mihai 6 (90+2 Iurasciuc) - R. Pop 7 (80 Rodrigues), Fabry 5 (46 Omondi 7), Stahl 5 (46 Micovschi 7) - Luckassen 7 (87 Stolnik).
    Antrenor: Mircea Rednic - 7.
  • Hermannstadt: Căbuz 6 - Al. Oroian 5 (46 Medina 5), Fl. Bejan 5, I. Stoica (cp) 6, Butean 6 (65 Antoche 5) - Balaure 5, Mino 5 (82 Biceanu), Murgia 6, Jipa 6 (82 Ciubotaru) - Fonseca 4 (65 Neguţ 5), Paraschiv 5.
    Antrenor: Marius Măldărăşanu - 5
  • Cartonaşe galbene: Luckassen (51), Omondi (75) / Mino (73), Neguţ (90+4).
  • Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici - 7. Asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu - 7, Cosmin Vătămanu - 7.

Final: UTA - Hermannstadt 2-0

Echipele de start la UTA - Hermannstadt

UTA: Fl. Iacob - Căpușă, I. Conte, Benga, A. Abeid - Carp, C. Mihai - Stahl, Fabry, R. Pop - Luckassen
Rezerve: Kucher - Stolnik, D. Rodrigues, D. Dumitrașcu, Omondi, R. Stanciu, Iurasciuc, Micovschi, Marku
Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz - A. Oroian, Bejan, I. Stoica, Butean - S. Balaure, S. Mino, Murgia, R. Fonseca - D. Paraschiv, Jipa
Rezerve: Muțiu - Medina, Antoche, K. Ciubotaru, Biceanu, P. Petrescu, C. Neguț, A. Petre, G. Iancu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Iuliu Bodola” (Oradea)
Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Mihail Grigoriu; A2: Cosmin Vatamanu
Arbitru VAR: Iulian Călin; Arbitru AVAR: Romică Bîrdeș

Jucătorul propus de Leo Grozavu la echipa națională: „În afară de Bancu, câți mai avem în România?”
POLI IAȘI - FARUL 2-3

FCSB și-a aflat adversara din turul I al Ligii Campionilor: noroc pentru campioană: cel mai facil adversar!
Liga Campionilor
L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei