FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO

EXCLUSIV Zeljko Kopic, debut amar-dulce la Dinamo! Ce a schimbat deja croatul din mers, GSP.RO l-a urmărit pas cu pas

Articol de , - Publicat luni, 04 decembrie 2023 22:14 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 03:08

Sepsi - Dinamo 2-1. Zeljko Kopic n-a putut produce remontada luni seară la Sfântu Gheorghe, după două goluri de autor ale lui Marius Ștefănescu, însă Dinamo a intrat cu altă față în repriza secundă și oferă de doi bani speranțe propriilor suporteri.

Zeljko Kopic, 46 de ani, și-a început cu un eșec aventura în România. Era și greu totuși, există o diferență mare, dacă nu chiar foarte mare, între Sepsi și Dinamo. Chiar dacă echipa din Sfântu Gheorghe a alunecat enorm în clasament în ultimele luni. Croatului Kopic i-a fost rezolvată situația de către conducerea "câinilor", așa cum a informat GSP.ro, în sensul că i-a fost înregistrat angajamentul și a putut sta pe bancă luni seară.

Momente tensionate la Sepsi - Dinamo » Ce au făcut gazdele când „câinii” au început să scandeze „România, România!” + noi scandări xenofobe
Sepsi - Dinamo

Dinamo mai bună după pauză. Nu de ajuns!

Debutul a fost amar-dulce pentru antrenorul adus să salveze Dinamo, acum conducerea trebuie să-i rezolve câteva transferuri - multe și de calitate! - dacă vrea să-i ofere șansa de a încerca redresarea formației. Dinamo este de mulți ani "pacientul bolnav al Ligii 1". Dar având în vedere mai ales ce-a jucat formația în repriza secundă, și croatul, și Dinamo pot spera într-un antidot.

Kopic s-a sfătuit cu toată lumea de la Dinamo, de pe bancă și de lângă bancă

GSP.ro a monitorizat mișcările antrenorului croat la primul său meci oficial în România. Iată ce am observat:

• La sosirea la stadion, tehnicianul "câinilor" a ieșit printre primii din autocar spre a merge la arenă, fiind hotărât în mișcări și cu un chip ce nu trăda vreo emoție. Comparativ, pe chipul lui Ovidiu Burcă, în ultimele săptămâni, se observa că era apăsat de griji, avea figura unui antrenor chinuit de eșecuri.
  • Kopic s-a agitat din startul partidei și a dat indicații. A băut o gură de apă, după care a încercat să ajusteze câteva mișcări ale elevilor săi.
  • A vorbit mult cu Sorin Colceag, mai ales că acesta știe limba după ce-a jucat în trecut la NK Zagreb. Cei doi s-au sfătuit:
  • Le-a cerut elevilor săi să țină aproape, unul de celălalt, să nu lase spații între ei și adversar.
  • Totodată, prin semne sugestive, le-a solicitat jucătorilor săi să bage piciorul tare la minge.
  • După golul din startul partidei, "scărița" lui Ștefănescu, și-a încrucișat mâinile, câteva clipe de descumpănire, pentru ca apoi să ceară elevilor săi să nu dispere și să joace fotbal.
  • În minutul 22, Moura a venit la margine să vorbească timp îndelungat cu antrenorul său, fiecare explicându-și diverse idei. "Întrevederea" a durat aproape un minut, mai ales că meciul era întrerupt.
  • Kopic a vorbit mai mult cu conaționalul său, Ilic, care a jucat în linia mediană.
  • Pentru câteva zeci de secunde s-a așezat pe bancă în minutul 25, pentru ca apoi să discute cu Goncalo, pe care l-a trimis la antrenamente pe marginea gazonului, aruncându-l în luptă în startul părții secunde.
  • A avut și câteva schimburi de idei cu directorul sportiv Gabriel Glăvan, care a urmărit meciul din proximitatea băncii de rezerve.
  • Energizat și el de golul "câinilor" în startul părții secunde, le-a cerut jucătorilor, cu mișcări ample, să continue să atace și să fie deciși la contactele cu adversarii.
  • În minutul 63, l-a chemat special pe Ghezali la margine pentru indicații suplimentare.
  • În minutul 73, după schimbarea lui Costin cu Rici Grigore, a trecut de la 3-5-2, preferatul lui, la 4-4-2.
  • Combativ pe margine, a fost nevoie de intervenția arbitrului de rezervă pentru a-l tempera, mai ales la fazele ofensive ale "câinilor".
  • A lăsat jucătorii să meargă în fața galeriei, la finalul meciului. L-a așteptat pe omologul său aproape un minut, dar Storck a fost cu echipa în fața suporterilor. Croatul nu l-a mai așteptat pe neamț, a plecat la vestiare:

Opinie aspră de la Sf. Gheorghe: „Dinamo nu are echipă de Liga 1! Cine altcineva să retrogradeze”
SEPSI - DINAMO
Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul specialistului