INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA U21 - UCRAINA U21

Dramatism total în Giulești » Spania U21 a câștigat grupa României cu un gol în minutul 90

Articol de - Publicat marti, 27 iunie 2023 23:39 / Actualizat marti, 27 iunie 2023 23:41

Spania U21 și Ucraina U21 au remizat, scor 2-2, în ultima etapă a grupei B de la Europeanul de tineret. Spaniolii au câștigat grupa, cu 7 puncte, la fel ca ucrainenii, dar cu golaveraj superior.

Spania a început în ofensivă meciul și a tras primul șut pe poartă, prin Camello. Execuția a fost însă pe centrul porții, iar portarul ucrainean a prins fără emoții. O fază absolut uluitoare s-a petrecut în minutul 20 al meciului Spania U21 - Ucraina U21, disputat pe Giulești, în grupa României la EURO 2023.

Târnovanu a salvat România de o rușine fără precedent la Europene » „Tricolorii” încheie în genunchi
croația u21 - românia u21

Gol anulat aiurea pentru spanioli

Spaniolii au marcat un gol perfect valabil prin care au deschis scorul, dar arbitrul Donatas Rumsa l-a anulat eronat. La Campionatul European de tineret, VAR-ul va intra în funcțiune din faza sferturilor. Ce s-a întâmplat în minutul 20? Portarul Nescheret a prins mingea, s-a deplasat puțin, apoi a vrut să o paseze unui coleg.

Doar că în momentul în care a vrut să arunce balonul, l-a scăpat în spate. Rodri Riquelme, pe fază, a luat mingea și a trimis-o în poarta goală. Spre stupoarea spaniolilor, arbitrul lituanian Rumsas a anulat golul.

Dramatism în repriza a doua

Ulterior, ucrainenii au deschis scorul, prin atacantul Vyunnyk. El a primit o centrare perfectă din drapta și a punctat cu capul fără emoții.

Spaniolii au egalat după pauză, în minutul 49. Zhelizko și-a dat autogol. Ucrainenii au revenit în avantaj pe final, prin liderul Sudakov, care a transformat fără emoții un penalty, cu un șut în plasa laterală. Dramatismul a continuat, Abel Ruiz a reușit un gol superb în minutul 90.

FINAL. Spania U21 - Ucraina U21 2-2

Spania U21 - Ucraina U21, echipe de start:

Spania U21: Agirrezabala - Martinez, Guillamon, Gila, Sanchez - B. Garcia, Sancet - Barrentexea, Oroz, Riquelme - Camello
Selecționer: Santi Denia

Ucraina U21: Nescheret - Lyakh, Salyuk, Syrota, Vivcharenko - Ocheretko, Zhelizko - Nazarenko, Kryskiv, Bragaru - Vyunnyk
Selecționer: Ruslan Rotan

Stadion: Giulești
Arbitru: Donatas Rumsas

Clasament Grupa B

Spania și Ucraina se luptă pentru primul loc în grupă, ambele având 6 puncte după primele două meciuri. Spaniolii sunt avantajați la egalitate de puncte, datorită golaverajului superior.

Suspiciuni de blat la Cluj! Scandal monstru făcut de italieni: „Biscotto!”