Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  UCRAINA - BELGIA 0-0

CORESPONDENȚĂ GSP DIN GERMANIA Ucraina - Belgia 0-0 » Fotbal puțin, scor perfect pentru România! Ucraina termină grupa pe ultimul loc

Articol de - Publicat miercuri, 26 iunie 2024 21:00 / Actualizat miercuri, 26 iunie 2024 21:34

Ucraina și Belgia, pe hârtie cele mai bune echipe din grupa României, au remizat la Stuttgart, 0-0, la capătul unui meci cu puține faze de poartă ♦ Belgia merge mai departe, la fel ca România și Slovacia ♦ Ucraina termină grupa pe 4

• Totul despre Slovacia - România AICI
  • Dacă Ungaria prinde loc de optimi (locul 3 în grupa A, golaveraj 2-5), România va juca mai departe cu Slovenia. Dacă Ungaria cedează poziția în fața unei formații din grupa F, atunci România va înfrunta în faza următoare Olanda. Pentru a evita un duel româno-batav, Cehia NU trebuie să o bată pe Turcia, iar Georgia NU trebuie să câștige cu Portugalia. Există și varianta unei victorii a cehilor în fața turcilor, dar trebuie să fie la diferență de cel puțin 3 goluri.

Cu gândul ca Slovacia și România să nu facă „blatul perfect”, adică se remizeze și să se califice ambele, ceea s-a și întâmplat, Ucraina și Belgia au uitat să joace fotbal. A fost un meci cu puține ocazii, animat de atmosfera făcută de belgieni și ucraineni.

Cele două echipe și-au împărțit reprizele. În prima, Ucraina a fost mai activă, iar în a doua Belgia a început tare, apoi s-a stins pe final. Au lipsit ocaziile importante, iar meciul s-a terminat cu un scor favorabil României, care a terminat grupa pe primul loc.

Ucraina și Belgia, egal în grupa României! Ucraina termină pe locul 4

Meciul a început cu ambele echipe fiind pragmatice, parcă așteptând să vadă ce poate adversarul, dar și ce fac România și Slovacia. Ucraina a fost mai activă, însă prima care putea marca a fost Belgia, dar lovitura liberă bătută surprinzător de Kevin de Bruyne a nimerit plasa laterală.  Și cam atât.

În partea secundă, Belgia a accelerat puțin, cât să aibă meciul în control. Și să nu-i permită Ucrainei să amenințe poarta adversă. Doku a fost mai activ, a avut câteva acțiuni personale, însă a fost mereu blocat.

În ultimele minute, Ucraina s-a aruncat cu totul în atac, conștientă fiind că e la un pas de eliminare. Impulsionată de 30.000 de fani, echipa lui Rebrov a dat tot ce a putut pentru a marca, dar nu a reușit. Dovbky (77 și 79) a fost blocat mereu când a șutat, iar cornerul lui Malinovsky a fost blocat de portar. Iar în minutul 90, șutul aceluiași Malinovsky, de la 20 de metri, a fost blocat de un fundaș.  Ultima ocazie i-a aparținut lui Sudakov, al cărui șut de la 16 metri a fost reținut de portar.

De partea cealaltă, Belgia s-a apărat în ultimele minute, știind că rezultatele o ajută. S-a terminat 0-0, iar echipa lui Tedesco merge în „optimi”, în timp ce Ucraina părăsește Germania.

FINAL » Ucraina – Belgia 0-0

Ucraina – Belgia, echipe de start

Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Svatok, Matviyenko, Mykolenko – Shaparenko, Brazhko, Sudakov – Yaremchuk, Dovbyk
Rezerve: Bushchan, Lunin, Konoplia, Talovierov, Sydorchukm Stepanenko, Yarmolenko, Malinovskyi, Zinhenko, Zubkov, Bondar, Vanat, Mykhailichenko
Selecționer: Serhiy Rebrov

Belgia: Casteels – Vertonnghen, Faes, Theate, Castagne – De Bruyne, Onana, Tielemans – Doku, Lukaku, Tielemans – Doku, Lukaku, Trossard
Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Carrasco, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Openda, Vermeeren, De Cuyper

• În stadion sunt aproximativ 3000 de oameni, cei mai mulți fiind fani ai Belgiei, care deja au început să-și încurajeze echipa
  • Cu o oră și jumătate înainte de startul meciului, cei mai mulți fani sunt încă în afara stadionului, acolo unde își cumpără fie suveniruri, fie bere sau mâncare

„Să mă ierte că spun asta!” » Ladislau Boloni, verdict despre prestația lui Ianis Hagi la EURO 2024: „Chiar dacă e băiatul lui Gică...”
Nationala
Olanda schimbă strategia pentru meciul cu România » Decizia luată de Koeman
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda