SPORTURI  »  ALTELE  »  HALTERE

Mihaela Cambei a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia

Mihaela Cambei pe podiumul de concurs FOTO FRH

Articol de - Publicat luni, 12 februarie 2024 20:19 / Actualizat luni, 12 februarie 2024 20:50

Mihaela Cambei (21 de ani) și-a confirmat dominația pe plan european la categoria 49 de kg, reușind pentru a doua oară să se impună la smuls, aruncat și total. Mai mult, halterofila a stabilit și două noi recorduri continentale.

Lacrimi, recorduri și aur pentru Mihaela Cambei la Campionatele Europene din Bulgaria, competiție care oferă puncte pentru clasamentul în urma căruia se va stabili cine merge la Jocurile Olimpice de la  Paris.

Mihaela Cambei a fost din nou perfectă și a câștigat toate cele trei medalii de aur puse la bătaie în cadrul categoriei 49 de kg, așa cum făcuse și la Erevan în 2023.

Mihaela Cambei și-a îmbunătățit performanțele

Luni, în sala din Sofia, Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kg, după ce a ratat ultima încercare, la 93 kg. La aruncat a ridicat cel mai mult 109 kg, nou record european. Cu un total de 199 de kg a stabilit alt record european, câștigând și medalia de aur.

Simona Halep cumpără de la Cosmin Olăroiu » Pentru ce a plătit peste 2 milioane de euro!
INVESTIȚIE

Vechiul record european la aruncat era de 106 kg şi îi aparţinea româncei de anul trecut de la Erevan. Tot de atunci deţinea recordul continental la total, cu 198 kg. Mihaela nu și-a putut stăpâni emoțiile pe podium, în timpul imnului având lacrimi în ochi.

Un bronz și pentru Ioana Miron

România și-a mai trecut o medalie în palmares în prima zi a Campionatelor Europene de la Sofia, după ce Ioana Miron a urcat pe treapta a treia a podiumului în cadrul categoriei 45 de kg, la stilul aruncat, cu o performanță de 85 kg. La smuls, ea a fost a şasea, cu 65 kg, iar la total s-a clasat pe patru, cu 150 kg.

România participă cu 13 sportivi la CE din Bulgaria și are ca obiectiv obținerea a trei medalii. La ediția precedentă a întrecerii continentale, delegația tricoloră a obținut 14 distincții  dintre care nouă de aur, trei de argint și două de bronz.

Preşedintele Federaţiei Române de Ciclism despre situația lui Vlad Dascălu: „A făcut zeci de teste doping anul trecut, la Cupa Mondială, peste tot”