SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // Bianca Andreescu, victorie dramatică în turul I la Roland Garros! A fost primul meci după 2 luni

Bianca Andreescu // FOTO: twitter.com/rolandgarros

Articol de GSP - Publicat marti, 28 mai 2019 14:47

Bianca Andreescu (23 WTA), s-a calificat în turul II la Roland Garros după ce a trecut în trei seturi de Marie Bouzkova (118 WTA), scor 5-7, 6-4,6-4, după un meci de 3 ore.

Meciul dintre Bianca Andreescu și Marie Bouzkova a fost unul dramatic, care s-a întins pe durata a două zile. Luni, meciul a fost întrerup la scorul de 1-1 la seturi, din cauza întunericului.

58 de lovituri câștigătoare a avut Andreescu. 60 de greșeli neforțate a făcut Bianca

24 de lovituri câștigătoare și 32 de greșeli neforțate a avut Bouzkova

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap, până la 5-5. Bouzkova forțat pe final și a câștigat ultimele două game-uri.

Setul doi a fost extrem de spectaculos, cu 9 break-uri în 10 game-uri. Andreescu și-a pierdut serviciul de 4 ori, în timp ce Bouzkova de 5 ori. La 5-4, Andreescu a câștigat singurul game pe propriul serviciu și a trimis meciul în decisiv.

17 break-uri au fost în meci

Mai bună după întrerupere

Meciul s-a întrerupt ieri după primele două seturi, la ora 21:30, ora Franței. Partida s-a reluat azi, iar Andreescu a jucat mai bine, deși și-a cedat de două ori serviciul. Andreescu a făcut trei break-uri, iar la 5-4 a fructificat a doua minge de meci, obținând calificarea.

40de mingi de break au avut cele două jucătoare

Primul meci după 2 luni

Acesta a fost primul meci jucat de Andreescu după o pauză de 2 luni. Bianca a evoluat ultima dată pe 23 martie, în optimile de la Miami, când s-a retras în meciul cu Anett Kontaveit. Andreescu a acuzat o accidentare la umăr și a luat o pauză pentru a se recupera.

VEZI și:

VIDEO + FOTO Serena Williams șochează după primul meci de la Roland Garros: „A fost straniu. Mi-am spus: «Trebuie să faci ceva!»”

Titularul de azi al României a aflat că a fost vândut, imediat după victoria istorică » „Cred că au și virat banii în cont”
Nationala
Cine anticipa așa ceva în grupa României? Clasament uluitor după șocul Belgia - Slovacia 0-1
Euro 2024
CALCULE: Cum se califică România în „optimi” la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei