FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - UTA 3-0

VIDEO + FOTO Merge și fără Mitriță » Craiova o răpune pe UTA și e noul lider al Superligii! Clasamentul

Universitatea Craiova a învins-o pe UTA, scor 3-0, în etapa #6 din Superliga și urcă provizoriu pe primul loc al clasamentului. +10   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 18 august 2023 23:31 / Actualizat sambata, 19 august 2023 00:08

CSU Craiova - UTA 3-0. Cronică: Se descurcară și fără Mitriță

Oltenii au câștigat primul meci din acest sezon fără ”motorul” Mitriță, indisponibil, dar au și avut parte de un adversar, UTA, bont pe faza ofensivă. În două situații de 1-1, Rareș Pop a fost parcă fundașul Universității.

Becali spune că a pariat pe Nordsjaelland - FCSB: „Era cotă 5 când am pus. Ce, nu am voie să mă distrez?”
Nordsjaelland - FCSB 2-0

O contuzie suferită la Iași, împotriva lui Poli, și-o răceală puternică l-au expediat pe Alex Mitriță direct în tribună, cu UTA. Iar pe Universitatea Craiova a pus-o în fața primului examen al sezonului fără liderul său, de departe vioara întâi în precedentele 5 etape, cu un gol, 3 asissturi și 2 penalty-uri obținute. Un test trecut cu bine de olteni, dar și cu ceva emoții, până la 2-0. Norocul lor? Finalizarea de "B" a Aradului.

Au spart repede barajul

Viața fără "Piticul Atomic" a început neașteptat de bine pentru alb-albaștri. Chiar dacă arădenii s-au strâns ca un arici în jumătatea proprie, oltenii au reușit să "spargă" repede barajul din fața porții lui Florin Iacob.

Baiaram a găsit colțul lung, însă căpitanul Bancu a avut un rol important la gol, recuperând balonul în marginea careului, pentru a-l servi apoi pe decarul juveților.

Rareș Pop, câtă generozitate!

UTA? Moale. Multă vreme fără reacție după gol. Dar în loc să profite, Universitatea a calmat jocul, iar trupa lui Rednic a prins curaj. Rareș Pop, în special. Puștiul putea chiar întoarce scorul, dacă-și regla tirul. Prima oară a trimis "peste", dintr-o poziție promițătoare, apoi a ratat singur cu portarul. Șut la câțiva metri "alături".

Un ofsaid discutabil

Raidurile oaspeților i-au cam zdruncinat pe jucătorii lui Reghecampf, iar nervii s-au întins și mai mult spre finalul primei părți. Atunci când, la o lovitură liberă bătută de Ișfan, Raul Silva a reluat balonul în plasă, cu capul. 2-0? Asistentul Radu Ghinguleac a validat golul, dar după 6 minute de așteptare, VAR-ul a găsit un "pui" de ofsaid și a rămas 1-0.

Un avantaj fragil, mai ales că apărarea olteană, în special în zona sa centrală, n-a făcut o figură reușită. Veriga slabă, Silva. Lent și destul de ușor de depășit. Reghe l-a și retras pe brazilian la pauză, pe bancă, și l-a coborât pe Screciu alături de Zajkov.

Totodată, l-a înlocuit pe Ișfan, responsabil până atunci pentru liniștea din banda dreaptă a ofensivei alb-albastre. Nici Andrei Ivan, revenit pe flancul stâng, postul său favorit, nu reușise să creeze pericol, dar măcar acolo mai suplinise Bancu.

Gol Crețu, intră Kurtic, „închide” Screciu

Jocul a suferit aproape un sfert de oră, până ce Bancu, iarăși Bancu, l-a văzut bine pe Crețu și s-a făcut 2-0 (58). Patru minute mai târziu, încă un prilej de bucurie pe "Oblemenco". A intrat proaspăt sositul Jasmin Kurtic. Prima apariție a slovenului după ruptura de ligamente încrucișate suferită în octombrie trecut, când juca la PAOK Salonic.

Însă golul trei a venit din altă parte. Ivan pentru Screciu, 3-0. Și așa s-a terminat.

FINAL. Universitatea Craiova - UTA 3-0

Alexandru Ișfan se numără printre fotbaliștii care au dezamăgit crunt la Universitatea Craiova / Sursă foto: Imago Images
+6 FOTO

→ Screciu închide tabela în minutul 89, după ce Ivan i-a așezat un balon.
→ În minutul 83, George Cîmpanu șutează bine de la marginea careului, Iacob răspunde pe măsură și respinge în corner.
→ În minutul 58, Alexandru Crețu dublează avantajul Craiovei cu o execuție perfectă de la marginea careului.
→ 14.297 de spectatori asistă la meci (număr oficial).
→ Raul Silva marchează în minutul 38, dar golul e anulat la VAR, după o analiză care a durat 6 minute. AICI, prezentarea fazei.

→ În minutul 29, Pop scapă singur cu Popescu și irosește o altă ocazie imensă: ratează execuția și trage mult pe lângă!
→ Rareș Pop nu prinde poarta din câțiva metri, șansă mare irosită de UTA în minutul 21.
→ Ștefan Baiaram a deschis scorul în minutul 8, cu un șut impecabil trimis la colțul lung din interiorul careului.

Universitatea Craiova - UTA » Echipele de start

CSU CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Silva, Bancu - Al. Crețu, Screciu - Ișfan, Baiaram, A. Ivan - Markovic
REZERVE: Lazar - Badelj, Ndong, Căpățînă, Mateiu, Kurtic, Dancu, Cîmpanu, Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

• Alexandru Mitriță nu e nici rezervă la CSU Craiova. Din informațiile Gazetei, el s-a lovit în partida cu Poli Iași (4-1) de etapa trecută, iar în această seară e menajat, nu e vorba despre o problemă gravă, ci despre o contuzie.

UTA: Fl. Iacob - Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid - Freitas, Marku, Dumitrașcu - R. Pop, Cooper, Fabry
REZERVE: Kucher - Stahl, C. Mihai, Iurasciuc, Carp, Markov, R. Stanciu, Holst, Leidsman
ANTRENOR: Mircea Rednic

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Bogdan Dumitrache / A1: Adrian Ghinguleac; A2: Valentin Dumitru
Arbitru VAR: Lucian Rusandu / Arbitru AVAR: Bogdan Gheorghe