INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  EURO 2024

Autogol AIURITOR la Euro: l-a imitat pe Bănel Nicoliță! Ce-a putut face în fața lui Ronaldo a lăsat mască un stadion întreg

Autogol în Turcia - Portugalia +4   FOTO
Autogol în Turcia - Portugalia

Articol de , - Publicat sambata, 22 iunie 2024 19:42 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 21:27

Samet Akaydin și-a marcat un tonto-gol în minutul 28. Fără a avea o presiune deosebită, fundașul a trimis neglijent în zona din care plecase portarul Turciei, a ieșit un autogol ce i-a descumpănit pe pătimașii fani ai Semilunei. Aproximativ la fel ca „reușita” lui Bănel Nicoliță în meciul Stelei de pe „Bernabeu”, în 2006, cu Real Madrid

Samet Akaydin l-a imitat pe Bănel Nicoliță! Dar nu cu vreo cursă remarcabilă sau cu vreun gol. Nu, cu un tonto-gol. Și-a marcat în minutul 28 în proprie poartă, iar Portugalia a trecut în avantaj pe tabelă, scor 2-0.

O fază ce-a amintit de "reușita" nefericită a fostului stelist, pe Santiago Bernabeu, într-un meci din grupele Champions League, în care Steaua a pierdut la limită în fața lui Real Madrid. Autogolul lui Bănel a fost decisiv atunci, în minutul 69, Los Blancos s-au impus cu 1-0.

Turcul a trimis „acasă", dar nu s-a asigurat că portarul său este la destinație

Spectatorii de la Dortmund au privit cum Cancelo a vrut să-l găsească pe Ronaldo la capătul unei faze, dar a intervenit Akaydin, mai ales că pasa portughezului a fost prea "lungă". Lipsa comunicării între el și portarul Bayindir a produs autogolul stupid, nici goalkeeperul, nici Celik, care au încercat să repare greșeala, nu au mai putut evita ca mingea să depășească linia porții.

Selecționerul Vincenzo Montella le-a făcut semn jucătorilor lui să nu se piardă, mai ales că au intervenit și câteva mici reproșuri.

92,5la sută a fost acuratețea paselor lui Akaydin la Euro 2024 până la momentul producerii autogolului

30,9km/h este viteza pe care fundașul turc a înregistrat-o în meciurile de la turneul final, conform site-ului uefa.com

Bănel Nicoliță: „Am plâns foarte mult. Voiam să mă duc cu mașina în primul stâlp"

Pe 1 noiembrie 2006, formația condusă de Cosmin Olăroiu pierdea la limită pe "Santiago Bernabeu", scor 1-0. Meciul avea să fie decis de un autogol al lui Bănel Nicoliță în minutul 69. Legendarii Raul și Beckham au încercat să-l consoleze chiar acolo, pe gazon.

"Am plâns foarte mult atunci, numai eu știu prin câte am trecut. La un moment, dat voiam să mă duc cu mașina în primul stâlp. Când am ajuns la 4 dimineața, aveam un Q 7 alb, m-am dus la Constanța… Până la urmă, mulțumesc lui Dumnezeu că nu am făcut greșeala!

Aveam nevoie de ieșirea cu mașina să pot să mă regăsesc. Nu mai eram eu, era momentul ăla greu și știam bă… 20 și ceva de milioane... autogol Bănel! Nu e ușor să gestionezi momentul... și la o vârstă fragedă. Dar am avut colegii lângă mine, publicul, steliștii mei adevărați… aia mi-a dat putere.

Mama, săraca, în momentul când am dat autogol s-a bucurat crezând că am dat gol. I-am zis, nu, mamă, am greșit poarta", a spus Bănel Nicoliță, în podcastul "Business Philosophy", difuzat pe YouTube.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda