SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Emma Răducanu, eliminată de la Roland Garros » A câștigat primul set, dar a mai luat, ulterior, doar două game-uri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 mai 2022 15:33 / Actualizat miercuri, 25 mai 2022 16:32

Emma Răducanu (19 ani, 12 WTA) a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros, fiind învinsă de bielorusa Aliaksandra Sasnovich (47 WTA, 28 de ani).

La capătul unui meci care a durat 2 ore și 6 minute, Emma Răducanu a pierdut în 3 seturi, scor 6-3, 1-6, 1-6.

Șocant! Halep cade după setul 1 și este eliminată de o necunoscută în turul 2 la Roland Garros! Contraperformanță egalată după 7 ani
ROLAND GARROS

Emma Răducanu, eliminată de la Roland Garros

La prima prezența la Roland Garros, Emma Răducanu nu a putut trece de turul 2, deși pornea cu prima șansă și a început foarte bine meciul.

În primul set, Emma s-a impus după ce a reușit două break-uri, la 2-2 și 3-5, câștigând lejer setul.

Ulterior, Emma a căzut incredibil, iar în următoarele două seturi a mai câștigat doar două game-uri. În setul secund, Sasnovich a început tare și a condus cu 4-0. Emma a luat un game, dar bielorusa s-a impus în set cu 6-1.

În setul secund, tot Sasnovich a dominat jocul. De la scorul de 1-1, Emma Răducanu nu a mai putut rezistat. A ceda două break-uri, a pierdut setul tot cu 6-1 și a fost eliminată din competiție.

În turul 3, pentru Sasnovich urmează un duel cu nemțoaica Angelique Kerber (34 de ani, 17 WTA).

VIDEO Ion Țiriac despre Simona Halep: „Pe ea nu o ține fizicul cât o ține creierul”

Citește mai multe știri din tenis:

Fostul #5 ATP și-a luat rămas bun de la tenis în lacrimi, pe centralul de la Roland Garros » Bornele unei cariere remarcabile

Stefanos Tsitsipas, meci maraton în turul 1 la Roland Garros » S-a calificat după ce a revenit de la 0-2 la seturi

„Haos! Latră unii la alții” » Ce scrie presa din Ucraina despre România inaintea debutului la Euro 2024: „Cei mai slabi”
Nationala
Interviu EXCLUSIV cu ucraineanca din naționala României în ziua meciului de la EURO: „Fiți puternici și curajoși!” + Povestea zguduitoare din războiul cu rușii: „N-am apucat să mai vorbesc cu tata înainte să moară. Era căzut psihic”
Nationala
România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024