FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Suspendat! Edi Iordănescu nu va putea folosi un titular incontestabil pentru eventualul meci din „optimile” Euro 2024

Nicușor Bancu (31 de ani), fundașul stânga al naționalei, a văzut cartonașul galben în finalul primei reprize al meciului România - Slovacia, decisiv pentru calificare în optimile de la Euro 2024.

Articol de - Publicat miercuri, 26 iunie 2024 20:00 / Actualizat miercuri, 26 iunie 2024 20:57

Nicușor Bancu (31 de ani), fundașul stânga al naționalei, a văzut cartonașul galben în finalul primei reprize a meciului România - Slovacia, decisiv pentru calificarea în „optimile” de la Euro 2024.

Înaintea meciului cu Slovacia, 3 „tricolori” văzuseră un cartonaș galben în primele două meciuri și erau în pericol de suspendare. Este vorba de Răzvan Marin, Marius Marin și Nicuşor Bancu.

Nicușor Bancu, avertizat în finalul primei reprize

Nicușor Bancu, apărătorul celor de la Universitatea Craiova, a fost avertizat de arbitrul Daniel Siebert, chiar înaintea finalului primei reprize. În urma unui atac întârziat la Schranz, Bancu și-a lovit adversarul, iar „centralul” nu a stat deloc pe gânduri și i-a dat „galben”.

Duelul în urma căruia Nicușor Bancu a fost avertizat

Acesta mai luase un „galben” în meciul trecut, când România a fost învinsă de Belgia cu scorul de 0-2. În condițiile în care Nicușor Bancu este singurul fundaș stânga din lot, Edward Iordănescu este nevoit să improvizeze.

Deian Sorescu, fundaș dreapta, a mai jucat în trecut pe acest post pentru echipa națională. O altă variantă poate fi reprezentată de trecerea fundașului dreapta Vasile Mogoș în flancul stâng.

EURO 2024. Slovacia - România » Reacția fanilor aflați la Fan Zone-ul de pe Calea Victoriei, după egalarea lui Răzvan Marin

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
Din a patra divizie pe culmea Europei în 3 ani! » Fotbalistul refuzat de Craiova a costat 850.000 euro. Acum e cotat la 40 de milioane și e cel mai bun de la Euro 2024!
Euro 2024
Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda